Инициативата за насърчаване на четенето и ползването на богатия каталог от материали на библиотеката кани жителите и гостите на София да почетат сред природата в Южния парк, Градската градина и на хижа "Алеко".
Повече от 1000 души посетиха първите за тази година зелени библиотеки в столичните паркове. Летните читални днес бяха разположени в Южния парк и в Градската градина.
Инициативата е на Столичната библиотека, която за пета поредна година организира лятна кампания за насърчаване на четенето и привличане на нови читателски публики.
Всяка събота столичани и гости на града ще могат да прочетат хубава книга сред природата, да се срещнат с писатели, поети и музиканти, както и да участват в инициативата "Споделени книги", като вземат интересна нова или оставят вече прочетена на специални места в парковете.
Читателите ще могат да се възползват от възможностите на мобилната библиотека „Библиобус“, който разполага с над 1500 тома от най-новите книги художествена, научно-популярна и детска литература от съвременни и класически български и чуждестранни автори.
През август и септември летни читални ще бъдат открити в парковете в „Света Троица“, в „Гео Милев“, в „Люлин“ и в „Заимов“. Ще бъдат включени и нови локации като парковете в „Дружба“ и в „Младост“.
Директорът на Столичната библиотека Юлия Цинзова съобщи, че днес са били издадени около 200 безплатни читателски карти и допълни:
„Не сме нечетящи. Напротив. Читателите ни вече след 5 години от 32 000 са 55 000. Най-важното - 280 000 са заетите книги до месец юли от Столична библиотека, което е с 30 000 повече, отколкото през миналата година“.
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за старинна музика Concerto Antico . Роден в Бургас, Маринов е гордост за клавирната школа в града, а в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София изучава пиано в класовете на проф. Стела Димитрова-Майсторова и..
Българската флейтистка Десислава Петева, която от години живее в Италия, пристигна в София със свои студенти от консерваторията "Гуидо Кантели" в град Новара, в която преподава. Поводите за това са два и са свързани: в четвъртък младите италиански артисти ще изнесат концерт, озаглавен "Българска музика от Италия", изцяло с творби от български..
В дните 1, 2 и 3 март в Галерията на "Шипка" 6 в столицата ще се състои Пролетна благотворителна акция - "Художници помагат на художници“. В нея всеки изкушен от изкуството, казват организаторите от Съюза на българските художници, може да придобие оригинални произведения на знакови съвременни творци . И пояснението, че "авторите,..
В 20-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: В този час насочваме Вашето внимание към предстоящата премиера на операта “Фалстаф“ от Верди в Софийската национална опера. Предлагаме ви няколко срещи: - със световноизвестния български баритон Кирил..
Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..