Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Русев: Пазарът за български мед в ЕС може тотално да се затвори

Снимка: БГНЕС

Има реална опасност 45 хиляди тона мед от Южна Америка да попаднат на европейския пазар чрез безмитен внос, предупреждават от Асоциацията на преработвателите на биологични пчелни продукти. Това може да се случи вследствие на търговско споразумение между Европейския пазар и страните от групата МЕРКОСУР – Аржентина, Бразилия, Уругвай и Парагвай.

Браншовите организации вече са в диалог със земеделското министерство и са изложили в писмо основните заплахи, които биха настъпили за българското земеделие и в частност за пчеларството, ако подобен внос бъде осъществен.

„Цената на българския мед и нейното падане е само една от посоките, в които ще се развиват негативните последици. Нас ни притеснява въобще, че пазарът за българския пчелен мед в ЕС ще бъде тотално затворен. Защото има доста други алтернативни количества от други страни, включително в момента и от МЕРКОСУР, и от Украйна, които ще залеят европейския пазар и интересът ще спадне тотално към нашето родно производство“, коментира в предаването „Преди всички“ Владимир Русев, председател на Асоциацията на преработвателите на биологични пчелни продукти.

Целта ни не е да сеем смут в българското общество, а да предупредим за евентуални заплахи, уточни Русев.

„Действително има реална възможност чрез тези 45 хиляди тона мед, предимно от Бразилия и Аржентина, да влезнат количества с пестициди, забранени от Европейския съюз. Понеже биологичният мед се изследва задължително за пестициди, но за голяма част от конвенционалния няма такова задължение и би могъл да постъпи на нашата територия, съдържащ пестициди. Над 240 субстанции се използват в тези страни, които са забранени в Европейския съюз“, заяви Владимир Русев пред „Хоризонт“.

В момента от браншовата организация съставят писмо до парламентарната комисия по земеделие, в което ще бъдат изразени опасенията на производители и преработватели на мед, с идеята да се състои изслушване по темата и да се вземат мерки за ограничаване на последиците за българското производство на мед.

По европейски статистики на Департамента по земеделие към ЕК страната ни е на едно от последните места в Европа по консумация на пчелен мед.

„В годините се е наслоявало негативно отношение към качеството на българския пчелен мед. За това, разбира се, вина имаме и ние, преработвателите, и пчеларите. Според мен трябва да се поработи в посока възвръщане на доверието в българския потребител към пчелния мед“, обясни Русев.

През последните години българските пчелари и преработватели са положили много усилия за подобряване на качеството на българския мед, увери той и припомни, че целият поток от биологичен и конвенционален пчелен мед, който се търгува в ЕС, минава задължително през немска лаборатория.

„И в момента мога да кажа, че българският мед е на много високо ниво като качество.“

Средно България произвежда около 10 хиляди тона мед годишно, от които едва 2 хиляди се консумират на българския пазар. Останалите 8 се продават в Европа.

Част от мерките за защита на българския сектор пчеларство биха могли да се изразяват в субсидии - около 40 евро на кошер, които да бъдат съпътствани от много строг контрол, така че „нито една стотинка да не бъде източена по тези мерки“, посочи още Владимир Русев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51