Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството да заловиш силфида


Балетът „Силфида” на Херман Льовенскьолд има една от най-чудноватите, любопитни и странни творчески истории. Прекрасно е, че имахме възможност отново да му се насладим в изпълнение на трупата на Софийския национален балет, който го представи на Х-то юбилейно издание на фестивала „Опера в парка”. За жалост българската публика не разпознава в това заглавие шедьовъра, който всъщност този балет представлява и той има доста трудна съдба у нас. Поставен за пръв път в страната именно от Софийския балет през 1988 г., при това от световноизвестната балерина Ирина Колпакова по редакцията на Елза Мариане фон Розен, поради липса на зрителски интерес е свален от афиша само след няколко сезона. През 2002 е възстановен пак за националната трупа от хореографката Дина Бьорн - експерт по стила Бурнонвил, в постановка на Росен Михайлов и художници на декора Сергей Пастух и Валентин Топенчаров.

Именно балетът „Силфида” създава матрицата на романтичния балет, той въвежда палцовата техника като естетическа езразност, а не цирков номер, именно от тук начева класическият сблъсък между реалното и идеалното в изкуството на танца, както и емблематичния за балета бял цвят... Парадоксално в този балет Силфидата – чист, но закачлив и весел горски дух, и Джеймс – шотландски младеж, не се докосват нито веднъж през цялото действие, въпреки, че са влюбени...

В основата на сюжета лежи една особено популярна приказна история - „Трилби или Аргайлският елф” на френския писател Шарл Нодие от 1822 г., в която се разказва за чаровен палав горски елф, който примамил с игри любимата на един шотландски рибар. Именно по него умелият либретист Адолф Нури създава знаменитите две действия на балета – реалистично и приказно.

Още за любопитна история на балета, както и за изпълнението на Националния ни балет чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41