Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разпоредител в аквапарка твърди, че момчето не е спазило инструкциите за безопасност

Полицията проверява водната пързалка в Приморско след инцидент със загинал младеж

Митко Вълев: Няма организация, която да следи за безопасността на аквапарковете

| обновено на 09.08.19 в 16:49
Водните пързалки в аквапарка в Приморско
Снимка: Даниела Костадинова

Полицията ще извърши повторен оглед на водната пързалка в Аквапарк “Аква Планет“ в Приморско, където 18-годишен младеж загина при нелеп инцидент. 

Две момчета се сблъскаха вчера в улея на екстремна пързалка, наречена "Цунами". Единият от тях, от старозагорското село Кирилово, загина след получена травма в главата. Другият е прегледан и освободен от болницата.

Аквапаркът ще остане затворен, докато продължават процесуално-следствените действия, а разследването трябва да приключи в двумесечен срок. От прокуратурата са назначили нова експертиза, която трябва да установи точната причина за смъртта на момчето.

По случая са назначени съдебномедицинска и комплексна инженерно-техническа експертиза, каза говорителят на Апелативната прокуратура в Бургас Йовита Григорова: „Към настоящия момент е извършен оглед и за разпитани множество свидетели, включително и очевидци“. 

Никола Михайлов, който е разпоредител в “Аква Планет“ в Приморско, заяви пред БНР, че при спускането си по екстремната пързалка най-вероятно момчето не е спазило инструкциите за безопасност:

“Явно не е спазена инструкцията на служителя. Има си служител, който разпорежда, но доколко разбрах, не е спазил инструкцията. За правилно спускане въобще не е изчакан служител. По принцип правилното спускане – ринговете са с дръжки по посока на движението, човекът трябва да е седнал, да се държи здраво и да се спусне. Доколкото разбрах, се е спуснал с главата напред“.

Междувременно от регионалната Дирекция за национален строителен контрол заяви, че съоръженията в атракциона не са строеж и не подлежат на техен контрол.

От Комисията за защита на потребителите посочиха, че проверяват само дали са спазени правата на потребителите, а не съоръженията и правилата за ползването им. 

„Вероятно някое от правилата за ползване на съоръжението не е спазено“, коментира по-рано днес в предаването „Преди всички“ Митко Вълев, член на УС на Сдружението „Българска професионална асоциация за басейни и спа“.

„Спасителите на място трябва отговорно да спазват инструкциите и да не допускат хората, които се пускат по пързалките, да нарушават правилата, защото много често туристите не се съобразяват с правилата, правят им се забележки, въпреки това те продължават да се пускат по пързалките по начин, по който не трябва“. 

По думите на Вълев в България няма организация, която да следи за безопасността на аквапарковете. 

Очаква се по-късно днес от Регионалната дирекция за строителен контрол и Комисията за защита на потребителите да кажат дали и те ще извършат проверка на водното съоръжение.

Интервюто с Митко Вълев за предаването "Преди всички" и репортажа на Даниела Костадинова за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите одобриха на първо четене бюджетната рамка за годината

Бюджетната рамка за годината бе одобрена на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта. Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт. По-рано депутатите гласуваха на първо..

публикувано на 06.03.25 в 02:57

Поддръжници на Украйна протестираха пред посолството на САЩ в Лондон

Стотици проукраински демонстранти се събраха пред посолството на САЩ в Лондон късно снощи, скандирайки "Срам!" и призовавайки за отмяна на държавното посещение на президента Доналд Тръмп в Обединеното кралство.  Демонстрацията, която беше организирана от кампанията за солидарност с Украйна и други проукраински организации, събра около 200 души, които..

публикувано на 06.03.25 в 02:47

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел

Евролидерите се събират на извънредно заседание в Брюксел, на което ще обсъждат продължаващата помощ за Украйна и подсилването на европейската отбрана. На срещата ще присъства украинският президент Володимир Зеленски. Срещата идва в момент, в който ЕС е поставен пред несигурност от страна на Съединените щати дали и до колко ще продължи..

публикувано на 05.03.25 в 21:47

15-годишно момиче от село Брезница е намерено мъртво в дома си

15-годишно момиче от село Брезница, община Гоце Делчев, беше намерено мъртво в дома си този следобед.  Десетокласничката от местната гимназия се е обесила, потвърди кметът на селото Иса Сакала.  Момичето е  било открито от майка си, която се обадила и на бащата, който работи в общинската администрация в Гоце Делчев. Незабавно в дома..

публикувано на 05.03.25 в 21:26
Министърът на здравеопазването д-р Силви Кирилов в Народното събрание

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса

Депутатите работят по бюджета на Здравната каса, който надхвърля 9 милиарда и 400 милиона лева.  Проектът бе представен от ресорния министър д-р Силви Кирилов: "Ръстът на приходите и трансферите и съответно на разходите и трансферите е в размер на 1 306 360 000 лева спрямо 2024 година - или 16%".   От ГЕРБ - СДС обявиха, че имат критики към..

публикувано на 05.03.25 в 21:18

Бюджетът на ДОО е приет на първо четене

Парламентът одобри на първо четене законопроекта за държавното обществено осигуряване. С него се предвижда увеличаване на пенсиите от 1 юли с 8,6 %. От 1 април максималният осигурителен доход за всички осигурени лица се увеличава от 3 750 на 4 130 лева. Минималният осигурителен доход става 1 077 лева, колкото е и минималната работна заплата.  Запазва..

публикувано на 05.03.25 в 20:09
Хората са излезли да пазаруват в град Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, 5 март 2025 г.

"Аксиос": Водят се преговори с "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа

Администрацията на Доналд Тръмп провежда тайни преговори "Хамас" за освобождаване на заложници с американско гражданство, държани в Газа. Това съобщиха няколко западни медии, позовавайки се на свои източници.  Според изданието "Аксиос" американският специален пратеник Адам Бьолер е разговарял директно с представители на "Хамас" в катарската столица..

публикувано на 05.03.25 в 19:56