В рамките на приключилата Алея на книгата в концертното студио на Радио Варна се състоя предпремиерно четене на откъси от изданието.
„Част от разказите, които прочетохме, бяха смешни случки, свързани младежки и чаровно с някаква пакост, други бяха взряни в тъжната страна на нещата. В книгата има и мутренските времена, и всичките тези отприщвания на всякакви емоции – всякакви неща, които повечето от нас си спомнят. Но ми се стори, че се балансират нещата. Доброто върви ръка за ръка с не толкова доброто“, разказа в предаването "Закуска на тревата".
Издателката Невена Дишлиева-Кръстева е и съставител на сборника и с него надгражда вече две подобни линии.
„И двата сборника, предишни – „Куфарът на брат ми“ и „Бащите не си отиват“ са разположени в 90-те. Някак 90-те маркират събитията от заминаването на моя брат и на моите близки приятели – емиграцията, която стана тема за „Куфарът на брат ми“, до раздялата с нашия баща, което стана повод за събиране на истории в „Бащите не си отиват“.
Авторите в „Истории от 90-те“ са 25. Близо 20 от тях са хора от поколението, родено между 1965 и 1978 година. „Нашата лична младост съвпадаше с младостта на демокрацията, ние влязохме в 90-те на 16-17-20 години и имахме възможност да израснем с това цяло десетилетие, да се разделим с младостта си, да ни се случат всички най-хубави и най-лоши неща. Нашето поколение някак си изигра ключова роля в това десетилетие.“
Има и двама-трима автори, родени в самия край на 80-те и буквално са биологични връстници на 90-те, както и двама-трима от предходното поколение – хора, които промените са заварили в зряла възраст, поясни издателката.
Невена Дишлиева определя получилия се сборник от истории като „пъстра, чаровна, щура, емоционална панорама на близкото ни минало“.
„Разказването на мънички истории едно че създава нюанс, успява да пресъздаде по някакъв начин емоцията, а от друга страна провокира хората да се замислят за собствените си истории по тази тема, дори да ги разкажат, да ги запишат.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..