Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращите край Крушаре питат защо не е спрян дърводобивът заради АЧС

| обновено на 12.08.19 в 19:23
Снимка: Стоян Радев, БНР

Протестиращите при сливенското село Крушаре изпратиха отворено писмо, в което питат защо не е спрян дърводобивът като превантивна мярка срещу разпространението на африканската чума по свинете.

Писмото е адресирано до премиера Бойко Борисов, до министрите на земеделието Десислава Танева и на екологията Нено Димов и до директора на БАБХ Дамян Илиев.

В декларацията се посочва, че камионите и дървосекачите, които работят в гората, също могат да допринесат за разнасяне на заразата. За да не бъде издадена заповед за спиране на сечта във времето, в което се налагат превантивни мерки, протестиращите подозират “икономически интереси в този сектор“.

Освен това те изтъкват, че незагробените животински отпадъци след превантивното ликвидиране на прасетата носят потенциален риск за екологична бомба.

Лидерът на протеста в Крушаре Валентина Василева коментира пред БНР, че въведените мерки за борба с болестта до момента са утежнили екологичната ситуация в страната и това е наложило да изпратят отворено писмо до властите

„Това са нашите притеснения, за които ние тръбим от месеци, че е това, че държавата оставя хората сами да изкълват животните си ще доведе до екологична катастрофа, както вече се и доказава в последните дни“

Василева допълни, че настояват държавата да отмени заповедта за убиване на останалите живи животни в районите, където няма огнища на болестта, и да се предприемат мерки за спиране на безразборното изхвърляне на биомаса от убити свине

„Ако този въпрос не може да се реши в държавата, просто продължаваме оттук нататък към международните институции“.

Тя съобщи, че блокадата на пътя Сливен – Ямбол ще остане, докато не бъдат дадени отговори от страна на правителството 

През почивните дни протестиращите подадоха няколко сигнала за открити незагробени останки в землищата на няколко села в общината и по поречието на река Тунджа. В писмото си те настояват за публичен отговор и на въпроса как стопаните с избити прасета ще бъдат компенсирани финансово. 

"На няколко места в страната, където е открита чума по свинете, продължава и дърводобивът. Решението за подобни дейности е на областните епизоотични комисии", обясни в предаването "12+4" директорът на Агенцията по горите Мирослав Маринов: 

"Епизоотичните комисии в област Видин, Плевен, Велико Търново, Силистра, Разград са взели решение стопанските дейности в тези територии да не се спират".

Според Маринов дърводобивът не е спрян, за да може да бъдат осигурени достатъчно дърва за хората.

Интервюто с Мирослав Маринов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16
Министърът на образованието Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката..

публикувано на 08.02.25 в 10:03
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Тръмп гради представата за безпрецедентно силния президент

"Той наистина е непредвидим. Наистина изглежда, че сякаш винаги е на ръба да вземе радикално решение. Поведението му дотук повтаря стратегията му на поведение от първия мандат. А именно: заплаха, остър ход и сравнително бързо отстъпление срещу съмнителни придобивки за неговата страна. Търсене на бързи символни "успехи", по-скоро обърнати към..

публикувано на 08.02.25 в 09:56