54-годишен мъж и 61-годишна жена с животозастрашаващи мозъчни аневризми получиха шанс за живот днес. Пациентите бяха третирани с иновативна неинвазивна технология. В лекарския екип участваха световноизвестният германски лекар проф. Ханс Хенкес, един от пионерите в интервенционалната неврорентгенология, и българският му колега доц. Станимир Сираков, който е председател на Българското дружество по интервенционална рентгенология. Колеги на двамата медици наблюдаваха операциите на видеостена в аулата на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.
И двата случая са изключително редки и носят риск за живота на пациентите, както, ако не бъдат оперирани, така и по време и след операцията.
Мъжът е диагностициран в столичната болница „Св. Иван Рилски“ преди малко повече от година, след като дълго време се оплаквал от мъчително главоболие. От самото начало пациентът е бил наясно за рисковете - ако заболяването му не бъде третирано, има огромен риск от фатален изход до края на годината, а вероятността да почине по време на операцията или веднага след нея е 30 на сто. След консултации с проф. Хенкес лекарите вземат решение да се чака колкото е възможно, докато интервенцията стане неизбежна. Моментът настъпва и днес 54-годишният пациент получи своя шанс за живот.
Преди да влезе в операционната доц. Станимир Сираков обясни:
„Тук няма място за класическа нервна хирургия. Тъй като е много дълга лезията, просто трябва да се изгради буквално казано нов съд чрез поставяне на много стентове от последно поколение, застъпващо се, за да изградим нова циркулация в мозъка и да изолираме съответно аневризмата, която продължава да нараства и да оказва компресия върху мозъчния ствол“.
За около два часа на пациента бяха поставени 10 стента. При подобни сложни интервенции винаги има 24-часов рисков период. След като той премине, може да се каже със сигурност, че до няколко седмици пациентът ще бъде излекуван, коментират лекарите.
Проф. Ханс Хенкес е сред световните топспециалисти в лечението на сложни аневризми с над 30-годишен опит. Той подчерта, че съвременните технологии многократно увеличават шансовете за живот на пациенти с подобни страдания:
„Това е една нова технология, която започна да се развива преди 1-2 години. Тогава нашите медицински изделия и технологии бяха изключително примитивни, докато сега те се доближават до научната фантастика. Много се радвам на това, което ще ви покажем днес и надявам, че след години тази технология ще се развива много успешно и в България“.
Работата на екипа можеше да се наблюдава онлайн на видеостена в аулата на болница „Иван Рилски“. Това е добра възможност да си сверим часовниците, смята инвазивният кардиолог д-р Сардовски:
"Да, интересна процедура, направена перфектно. Споделя се опит на водещи неврорадиолози. Интересно е да се чуят такива неща и да се видят. И с обучителна цел е много добре за младите колеги… Оборудване винаги може да се вземе. въпросът е със заплащането на консуматива от НЗОК, това е проблемът. Както каза д-р Сираков, Касата позволява 1 стент на месец. Това означава, че ако се сложат 10 стента, 10 пъти трябва да се вика един пациент, което е глупаво, а и опасно“.
За двете днешни манипулации болница „Св. Иван Рилски“ е поискала от Здравната каса 150 000 лева. Ако те бъдат отпуснати, ще покрият само консумативите за единия от пациентите. Всичко останало, включително хонорара и разноските по пребиваването на проф. Хенкес в България, се поема от фармацевтичната компания, която произвежда въпросните консумативи. Недофинансирането на подобни сложни медицински случаи е проблем и за пациентите, и за лекарите, коментира д-р Стефан Боговски от екипа на доц. Сираков:
„Тъй като Здравната каса допуска само до 30 000 лева за скъпоструващи консумативи, а в случая се поставиха 10, което е абсолютно 1/10 покрива от това, което ще струва за самия пациент. Не се говори с пациентите за пари, но понякога е трудно. Средствата, които Касата покрива, в повечето случаи са достатъчни, но има такива комплицирани случаи, в които те абсолютно не достигат за максималното и адекватно лечение на пациента“.
Ако днешните двама пациенти бяха заминали за лечение в чужбина, Касата трябваше да плати за тяхното лечение над 500 000 лева, допълват лекарите и съветват при силно главоболие с гадене и загуба на съзнание веднага да се търси спешна помощ.
„Обикновено мозъчната аневризма се открива случайно или едва след като пациентът получи кръвоизлив и животът му е в опасност“, обясни д-р Боговски:
„Ако се случи, не дай си боже, да изкърви една аневризма, човек припада, губи съзнание, силно главоболие, което не спира, не може да си движи врата и ако е късметлия, ще бъде приведен до медицинско заведение, ще се установи проблемът, ако това наистина е причината“.
У нас годишно се откриват по около 300 аневризми. Почти половината от тях са лекувани в столичната университетска болница „Св. Иван Рилски“. От началото на тази година досега случаите са над 150, като само два от тях са били оперирани, останалите са третирани ендоваскуларно, каквато е и световната тенденция.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.
В българските болници работят двойно по-малко медицински сестри от нужните, за да се осигури качествена грижа за пациента. Това показва анализ на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, озаглавен "Здравен показалец". За 10 години броят на медицинските сестри у нас е намалял с 30 процента, показват данните на асоциацията...
Софийският градски съд осъди на 18 години затвор Румен Тонев за убийството на психолога Иван Владимиров - Нав. По-рано днес Прокуратурата поиска между 15 и 20 години затвор за убийството. Тонев ще трябва да търпи присъдата при първоначален строг режим, но общия размер ще бъде приспаднат престоя му в ареста. Съдът възобнови делото за убийството на..
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви днес, че администрацията на Доналд Тръмп иска Русия и Украйна да приемат насоки за преки преговори, които ще са необходими, за да се сложи край на войната, предадоха Франс прес и Ройтерс. САЩ смятат, че исканите от Русия отстъпки са прекалено големи, но вицепрезидентът подчерта, че не изпитва..
Министерството на отбраната не е планирало новият Ф-16 да лети на парада по случай 6 май тази година, обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната парламентарна комисия. Запрянов: Вторият Ф-16 идва до 3 дни, нужни са поне 3% от БВП за отбрана Радев и Борисов размениха реплики заради новия изтребител Ф-16 Ген. Русев:..
В 17,30 часа, в Сикстинската капела започна Конклавът. С две трети от гласовете, 133-мата кардинали в него ще трябва да изберат кой от тях да е 267-ия папа. Ватиканските медии отразяват Конклава на 11 езика и на 3 с жестомимичен превод. Това стана по време на литургията за избор на папа в базиликата "Св. Петър" преди обяд, така и при..
Финални разпити по т.нар. хазартно дело срещу Васил Божков - с ред последните свидетели, разпитани днес, бяха братята Кирил и Георги Домусчиеви, а утре се очаква обяснения да даде и самият Божков. Домусчиеви ще дават показания по т. нар. хазартно дело срещу Васил Божков По делото има общо 9 подсъдими, част от тях бизнеспартньори на Божков, а..
"Това беше добър урок по парламентаризъм и може би първи опит на останалите партии да поставят в изолация "Алтернатива за Германия". Така Кристина Баксанова, главен редактор на международния отдел на Би Ти Ви, определи случилото се в Германия при избора на Фридрих Мерц за нов канцлер на страната. Бундестагът избра Фридрих Мерц за канцлер на..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..