Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският зоопарк - пъстър свят от редки видове

Зоологическата градина се гордее с колекцията си от бели животни

В началото на годината паркът за диви животни Zoo Бургас се сдоби с нов обитател - двугърбата камила Бейби.
Снимка: БГНЕС

Условия, подходящи за шест групи хищници има в бургаския лицензиран зоопарк. Над 650 са обитателите на зоологическата градина, която се слави с колекцията си от бели животни. 

"Имаме и потомство в бяло, бели елени лопатари, бели пауни, бели нанду щрауси, белите полярни вълци, които са номер едно при нас. Общо са, може би, над 10 видовете животни и птици, които са в бял цвят в зоопарка ни", разказа пред "Хоризонт" собственикът Кръстьо Дъбов. 

Предстои изграждането на волиера за бял тигър. Зоопаркът разполага с необходимата площ, но строителството на подобно съоръжение е скъпо, особено, когато е съобразено с нуждите на животното и се доближава максимално до условията в дивата природа. 

В зоопарка има и естествено езеро, без циментови основи. Там са настанени щъркели, пристигнали от природозащитни организации. 

За комфорта на животните и посетителите за сянка се използват платнища от чадъри, а в най-горещите дни се пуска и системата за оросяване. Така при екстремни жеги температурата може да падне с около 10 градуса.

Всяка година в бургаския зоопарк се раждат и много бебета. Пет малки вълчета и седем носати мечета вече са заминали за приятелски зоопаркове из Европа. Потомство се чака и от алпаките. "Най-новото попълнение са черните муфлони, които са също сензация, много редки са като вид", сподели още собственикът. Подобно животно не се среща в дивата природа, а е плод на продължителна селекция. 

Впечатляваща е колекцията от пауни, събирана над 20 години от Южна, Северна Америка и Индонезия.  В зоопарка има 29 вида, общо около 340 птици, включително и малки паунчета. Друг интересен обитател са кокошките Аям Кемани. Описани са за първи път през 1920 година от холандски колонизатори. Необичайни са с черния си гребен, клюн и език. "Дори месото им е черно", пояснява Дъбов.

В естествена среда рядко се срещат бели елени лопатари, тъй като трудно могат да се скрият от хищници и ловци. Елените не са албиноси. Цветът им е постигнат след дългогодишната работа на специалисти по селекция. В бургаския зоопарк може да видите още седем бели кенгура, двойка бели вълци и сребърни лисици, които съжителстват заедно със спасените от дивата природа обикновени екземпляри.

Сред любимците на посетителите, особено на децата, е ламата, от която всеки иска да бъде наплют за късмет. 

Бургаският зоопарк разчита на посетителите, осиновителите и приятелите си, за да се развива. "Водя приятели, да разгледат, защото тук има животни, които не могат да видят навсякъде. Тук е много хубаво предимство, че позволяват да храниш животните. Те си имат специална храна ", споделя изпълнителят и композитор Георги Милтиядов. Той е най-новият осиновител в зоопарка и се грижи за едно от белите кенгура.

Осиновителите поемат месечната издържка на избраните питомци, измислят им имена и се грижат за тях. Животните са дружелюбни, а ниската цена за вход предлага на посетителите възможност за незабравими емоции сред екзотичните видове.

Още за това кой обитава зоопарка в Бургас слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05