Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският зоопарк - пъстър свят от редки видове

Зоологическата градина се гордее с колекцията си от бели животни

В началото на годината паркът за диви животни Zoo Бургас се сдоби с нов обитател - двугърбата камила Бейби.
Снимка: БГНЕС

Условия, подходящи за шест групи хищници има в бургаския лицензиран зоопарк. Над 650 са обитателите на зоологическата градина, която се слави с колекцията си от бели животни. 

"Имаме и потомство в бяло, бели елени лопатари, бели пауни, бели нанду щрауси, белите полярни вълци, които са номер едно при нас. Общо са, може би, над 10 видовете животни и птици, които са в бял цвят в зоопарка ни", разказа пред "Хоризонт" собственикът Кръстьо Дъбов. 

Предстои изграждането на волиера за бял тигър. Зоопаркът разполага с необходимата площ, но строителството на подобно съоръжение е скъпо, особено, когато е съобразено с нуждите на животното и се доближава максимално до условията в дивата природа. 

В зоопарка има и естествено езеро, без циментови основи. Там са настанени щъркели, пристигнали от природозащитни организации. 

За комфорта на животните и посетителите за сянка се използват платнища от чадъри, а в най-горещите дни се пуска и системата за оросяване. Така при екстремни жеги температурата може да падне с около 10 градуса.

Всяка година в бургаския зоопарк се раждат и много бебета. Пет малки вълчета и седем носати мечета вече са заминали за приятелски зоопаркове из Европа. Потомство се чака и от алпаките. "Най-новото попълнение са черните муфлони, които са също сензация, много редки са като вид", сподели още собственикът. Подобно животно не се среща в дивата природа, а е плод на продължителна селекция. 

Впечатляваща е колекцията от пауни, събирана над 20 години от Южна, Северна Америка и Индонезия.  В зоопарка има 29 вида, общо около 340 птици, включително и малки паунчета. Друг интересен обитател са кокошките Аям Кемани. Описани са за първи път през 1920 година от холандски колонизатори. Необичайни са с черния си гребен, клюн и език. "Дори месото им е черно", пояснява Дъбов.

В естествена среда рядко се срещат бели елени лопатари, тъй като трудно могат да се скрият от хищници и ловци. Елените не са албиноси. Цветът им е постигнат след дългогодишната работа на специалисти по селекция. В бургаския зоопарк може да видите още седем бели кенгура, двойка бели вълци и сребърни лисици, които съжителстват заедно със спасените от дивата природа обикновени екземпляри.

Сред любимците на посетителите, особено на децата, е ламата, от която всеки иска да бъде наплют за късмет. 

Бургаският зоопарк разчита на посетителите, осиновителите и приятелите си, за да се развива. "Водя приятели, да разгледат, защото тук има животни, които не могат да видят навсякъде. Тук е много хубаво предимство, че позволяват да храниш животните. Те си имат специална храна ", споделя изпълнителят и композитор Георги Милтиядов. Той е най-новият осиновител в зоопарка и се грижи за едно от белите кенгура.

Осиновителите поемат месечната издържка на избраните питомци, измислят им имена и се грижат за тях. Животните са дружелюбни, а ниската цена за вход предлага на посетителите възможност за незабравими емоции сред екзотичните видове.

Още за това кой обитава зоопарка в Бургас слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30