Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джон Мортън: В деня ни трябва да има място за повече добро

Джон Мортън
Снимка: Личен архив

"Възприемам работата си като начин да изучавам различия в културата и вярванията на различните общности по света, като възможност да открия, че всички ние имаме сърце". Това каза в интервю за "Хоризонт" Джон Мортън, доктор по духовни науки, пътешественик, автор на книги за личностно развитие. Мортън пътува до горещи точки в Средния Изток, Южна Африка, Нигерия, Колумбия, Афганистан, Пакистан.

„Светът винаги е бил място с конфликти, войни и смущения. Ние ги осъзнаваме повече заради медиите, технологиите и това, което те ни казват за света. Моят избор е да гледам повече в посока на мира, на разбирането, на любовта, на грижата“, подчерта той.

Джон Мортън смята, че няма значение на каква възраст сме, можем да бъдем по-добри и любящи хора.

„Важно е да имаме любящи хора около нас, когато се раждаме. Има голямо значение как се държим с децата си, как ги образоваме, как ги възпитаваме, когато ги отглеждаме. Да ги учим, че заслужават мир, сигурност, безопасност. Че имат таланти и дарби, които могат да развият.“

Всеки иска да има хармоничен и красив живот. Една от възможностите за повече мир е да докосваме сърцата на хората и да откриваме онова, което ги прави щастливи, вярва още Джон Мортън. 

Той е автор на книгата „Пътят към душата“, в която говори за това как пробуждайки своята интелигентност и дарби, можем да си проправим път към един по-добър живот.

"Можем да открием нещо, което харесваме в даден човек и често това е по-забавно от това, което не харесваме. Можем да бъдем окуражаващи хората", убеден е той.

Мортън смята, че ние, българите, имаме красива страна и прекрасна възможност да имаме "повече от нещата, които искаме да имаме в живота си".

Джон Мортън акцентира върху намерението да правим по-голямо добро и пита: „Ако искате да критикувате, какво правите, за да помагате?“

Трябва да започваме деня си с по-голямо добро и то още от този ден, от този момент, съветва Мортън. „Да си представите какво можете да направите, за да подобрите нещо, каквото и да е то. И да започнете със себе си.“

Още за дейността на Мортън слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07