Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васко Катинчаров - кросоувър резачките на Suffer H в нови дрехи

Вокалистът на бандата разказва за новите ремастерирани издания на два от албумите и пускането им в стрийминг платформите

Васил Катинчаров, Suffer H
Снимка: Иван Русланов

„Всичко беше изключително спонтанно“. Така Васил Катинчаров вокалист на кросоувър групата Suffer H отговоря на въпроса как се е родила идеята за новите версии на песните им и качването им онлайн.

„От няколко години имаше хора, които непрекъснато ми пишеха в социалните мрежи дали може да се появят за слушане албумите ни в някои от стрийминг платформите. Непрекъснато отлагах, но накрая идеята узря и дойде времето това да се случи“, разказва Васко.

Suffer H имат общо 5 албума, но се спират на последните два - Urban Filt (2000) и Code 187 (2004).Може да ги чуете на почти всички от платформите онлайн слушане на музика. Bandcamp, YouTube и др.


Кой „ушива“ новите дрехи

Двата записа попадат в ръцете на Константин Генчев, барабанист на известната в ъндърграунд средите група OPHAN. Коцето, който се занимава с мастеринг и продуциране, по думите на Васко, е внимателен към детайлите. Не случайно именно той се заема с ремастеринга на песните.

„Той оправда очакванията ни. Освен всичко е и фен на това, което сме правили през годините. Оказа се, че е бил на доста от концертите на Suffer H, когато бяхме активни като група преди години“, продължава Васко“.

„Идеята беше всичко да е безплатно. Който желае - пуска си на телефона, в колата, както му харесва.“  

По-вкусна торта или фина настройка на часовника

Васко ни го обяснява новото звучене на песните с кулинарен пример. „Това е все едно да имаш вече една готова торта и да й направиш глазура. Имаш блатовете, имаш всичко. Просто по нов начин да я опаковаш. Да има по-лъскава и по-пипната опаковка. Не говорим за пистите. Албумите не са пресмесени. Говорим за готовия запис, който е пипан само честотно. Фина настройка на часовника“.

Хем се запазва основното звучене, каквото си е било преди време, хем в същото време го полираш малко повече. Разбираме напълно за какво говори вокалистът и си пускаме Existence Complete от албума Urban Filth, за да чуем  как се е получила глазурата.

Връщаме се още по-назад в момента на създаването на Suffer H. Името на групата е игра на думи от заглавието на песента Suffer Age на Fear Factory, любимци на Васко и на другите агенти от бандата.  

Хип-хоп завой

Не в цялата им история обаче Suffer H имат тежко метъл звучене. Първите два албума - Suffer H (1995) и Фактори на хаоса (1996) имат хип-хоп звучене и са изцяло на български език.

Васко ни разказва за този период на групата.

„Това си беше чист експеримент. Ние винаги сме си били метъли. Нещта се промениха, когато излезе саундтракът Judgment Night, в който имаше колаборации между метъл и хип-хоп банди. Тогава репетирахме в една бивша леярна в „Надежда“. Един ден при нас дойде една рап банда. Казваше се „Другите“, бяха доста нашумели в средата на 90-те. И ни казаха - искате ли да направим общ проект като Judgment Night? Вие ще свирите метъл, а ние ще рапираме отгоре. Ние казахме - защо пък не. Те организираха няколко концерта. Ние свирихме, те пееха. Имаме и три песни записани в студио с „Другите“.

Едно интересно предложение, родило два албума

„След един от концертите при нас дойде един пич и каза - искатели да ви продуцираме хип-хоп албум? Ама ние нищо не разбираме от хип-хоп. Точно заради това искаме да ви продуцираме хип-хоп албум, ама да бъде направен както вие разбирате. И така се случиха първите ни два албума“.

И разбира се искаме да знаем да чакаме ли нещо ново от Suffer H. Ще прерасне ли ремастеринга в нов материал или поне концерт? Получаваме категоричен отговор - Не.

„Няма са има нито едното, нито другото. Самите ние сме на различен етап от живота си. Няма нужда някой да гледа уморени стари хора. Това не е да си припомниш как си карал колело. Не сме свирили активно от години, загубили сме тренинга си и рутината, която в един момент придобиваш. Не искам това, което сме направили тогава, да го съсипем. По-добре хората, които са ни харесвали тогава и са ни харесвали тогава, да останат с това усещане от младите си години.“

Завършваме с думите на Васко Катинчаров, че „добрият спомен е по-важен от някакъв моментен импулс", а пък вие може да чуете цялото интервю в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на проф. Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..

публикувано на 02.04.25 в 06:50

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..

обновено на 31.03.25 в 17:37
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Отело“ в Телавивската опера

За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..

публикувано на 31.03.25 в 17:11
Ла Скала - Милано

Премиера на “Тоска“ в Миланската Скала

Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..

публикувано на 31.03.25 в 14:39
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35