Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пъзелът Амазония и какво се крие зад кадрите от пожарите

Сънародникът ни от Бразилия Илко Минев: Амазония гори всяка година през сухия сезон

Засиленият международен интерес е провокиран от икономически интереси и вътрешнополитически игри

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тазгодишните данни за пожарите в Бразилия не са рекордни за страната. Преди 2010 година е имало горещи сезони с още по-опустошителни последици, коментира пред "Хоризонт" Илко Минев, бразилски писател от българо-еврейски произход, който повече от 40 години живее в Манаус, Бразилия. В продължение на 30 години - до 2011 година Илко Минев е почетен консул на Холандия в щата Амазонас. Като уважаван общественик и бизнесмен през 2012 година той получава званието "Почетен гражданин на Манаус".

В предаването "Преди всички" Илко Минев анализира пожарите в Амазония и дава своя прочит на събитията. 

"Това е един много сериозен проблем за Бразилия и за всички нас, които живеем по Амазонка, но такива запалвания на горите - това става всяка година в сухия сезон, който започва през юли и свършва през октомври. Истината е, че тази година се увеличиха доста тези огнища и в момента има някъде 26 хиляди източници на топлина, което е сигнал, че има огън. Това е един естествен, доста примитивен начин на някои хора да приготвят земя или за пасища или за някаква земеделска активност. Една част от тези активности са легални, но в сегашния случай има голяма част, които не са легални. В момента се взимат мерки, включително военните влизат в този процес, за дасе контролира това."

Намесени са икономически и търговски интереси 

Илко Минев прогнозира, че до 20-тина дена ситуацията ще бъде овладяна. Той вижда едно от обясненията за засиления интерес на международно ниво към тазгодишните пожари във вътрешнополитически план, свързан с опонентите на сегашния държавен глава. Друго обяснение според писателя са икономически интереси отвън. 66% от бразилските гори са запазени, посочи той, като допълни, че в неговия щат - Амазонас, 97 на сто от горите са запазени.

"Но има някои специфични места, които са близко до пояса, където се сади много соя и жито. Там има един натиск, наистина, за да се "отварят" нови територии за засаждане. От 2014 година насам всяка година тези площи се увеличават и се гори малко повече, но това е много по-малко, отколкото се гореше преди 2010 година. Виждам, че това цял свят го говори като един огромен проблем. Не е толкова голям проблем, но е сериазен проблем", изтъкна Илко Минев пред БНР. 

В Бразилия има много гори и малко лесовъди

Писателят уточни, че най-големите огнища на пожари са се появили в район, който по площ е колкото половин България, а за който отговарят едва... трима лесовъди. 

Бразилия има огромна джунгла, а има по-малко лесовъди, отколкото Финландия и това е проблем, който не е само на сегашното правителство, подчерта Илко Минев. 

"Той идва от предишни правителства и продължава със сегашното правителство. Не го извинявам сегашното, но е много странно, че отведнъж стана един огромен проблем, а досега не беше. В Боливия има същият проблем, голям. Никой не говори за Боливия, а Боливия също е част от Амазонас."

Илко Минев добави, че Франция и Ирландия например имат свои сериозни търговски мотиви, свързани със споразумението "МЕРКОСУР" със страните от Южна Америка и използват актуалната ситуация, за да оказват натиск. "Не е чисто един проблем на човечеството. Има и търговски интереси по средата на това."

Снимките, които показват медиите за размера на пожарите в Амазония са стари, от 90-те години на миналия век, каза още Минев. "И това ми говори, че липсва сериозност в третирането на тоя проблем. Фотографът на тези, които са публикувани, умря през 2003 година."

НПО секторът в Бразилия има мотиви да преекспонира ситуацията

Бразилският президент, заявявайки волята си да ограничи финансирането нанеправителствени организации, също се изправя срещу повечето от тях, разказа още Минев. "По Амазонка има 200 и няколко от тях. От тия 200 и няколко може би има 20, които наситина вършат работа и 180, които харчат пари и т.н., обаче резултат от работата им няма. Представете си, че тези неправителствени организации също имат интерес да се покаже на света, че видиш ли сега, този нов президент отряза нашите пари и той е виновен за това."

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57
Боян Рашев

Боян Рашев: Бъдещето е в управляемия енергиен микс. Зелената енергия не може да доминира!

Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..

публикувано на 30.04.25 в 07:58

ДАНС и военното разузнаване предупреждават за потенциални кибератаки

През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..

публикувано на 27.04.25 в 16:16
Христо Иванов

Христо Иванов: Българските демократични сили вече трябва да разчитат само на себе си

"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..

публикувано на 27.04.25 в 12:36

Кои бяха най-важните новини в Светлата седмица

В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..

публикувано на 27.04.25 в 10:10