Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скални загадки и обходи из мистична България в книгата „Намерени от чудесата”

4
Снимка: Личен архив

След фотописите и пътеписите си от мистична България Николай Н. Нинов предлага на читателя пътуване през нов брод на времето. В книгата си „Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” той описва отново слабо познати места и обекти, много от които отсъстват от картите и пътеводителите.Книгата e трета част от поредица, посветена на скални образувания, мегалити и живи светилища по българските  земи.

„Действието“ се развива Източните Родопи, Западните Родопи, Средна гора и Стара планина.

Авторът повежда читателите към окултени места и сакрални пространства - места, където според хипотезите много назад във времето са се извършвали различни обреди.

„Тези места са много нависоко. Винаги има една великолепна панорама и един изглед от три, понякога от четири посоки. Едно желание да литнеш, едва ли не усещаш как се повдигаш от земята с някакви сантиметри. На други хора им прилошава, на трети им идват прекрасни идеи, зареждат ги, тонизират ги по някакъв начин. Аз бих обобщил – това са едни места за гледколечение. Човек просто гледа и всичко се успокоява в него. Тръгва си усмирен от всички тези злободневки, от отровите на деня“, споделя авторът пред „Хоризонт“.

Нинов е най-впечатлен от светилищата в Западните Родопи – Сватбата и Митровица край село Осеново и село Рибново, от светилищата над Ковачевица. Споменава и Караджов камък близо до Кръстова гора – обект, който по думите му става все по-популярен.

„Някои от тези светилищни пространства не са чак толкова атрактивни, но конструкциите в тях, някои изсичания, някои артефакти подсказват за различни ритуали от известните в други обекти и поставят много въпроси, за които официалната наука мълчи.“

Около тези места, обвити в мистерия, витаят редица предположения. Според автора някои от легендите са просто романтични неистини.

„За част от светилищата, които имат тъй наречените „пазители“, говорим за едни природни, скални феномени, които според една от хипотезите, древните са решили да обожествят. Виждайки в тези фигури божествата, които те почитат, те решават да ги обработят, да ги пипнат – в лица, във фигури, превръщайки всичко това в декор на своите ритуали.“

Има и нова хипотеза на гръцки изследовател – че тези пространства преди да бъдат светилища са били театрална сцена, на която са се разигравали битки между човека и звяра с крайна цел мъжът да се представи така добре, че да бъде харесан от жената, обясни Николай Нинов.

„Например енергийната скала под Белинташ или Стражите близо до Инкая в Родопите представляват точно такива скални групи с фигури, които играят чудесна роля на декор.“

„Намерени от чудесата. Скалописи от мистична България” ни отвежда още край неизследвани протодолмени в Средна гора, показва ни обърнатата пирамида в Тетевенската планина др. 

Подобно на предишните книги на Нинов, „Намерени от чудесата.Скалописи от мистична България” също съдържа GPS индекс и изобилие от цветни фотографии.

Премиерата на книгата е насрочена за 4 септември, сряда, от 18.30 часа в книжен център „Гринуич” в София. 

Цялото интервю с автора слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08