Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феликс Родригес - един от пионерите в акробатичния парапланеризъм, лети над Сопот

Феликс Родригес
Снимка: Личен архив
В Сопот се провежда първото в света състезание по парапланеризъм в дисциплината "акро крос". Тя е съчение между акробатика (акро) и крос кънтри (полет на дълго разстояние). Участват някои от най-добрите пилоти в света, а сред тях и соченият за "баща" на акробатичния парапланеризъм Феликс Родригес

Роден е през 1977 г. 9 години по-късно баща му отваря училище по парапланеризъм в Испания. Разбира се, сред първите ученици са Феликс, майка му, братята му и братовчедите им, сред които Хорацио Лоренс, в момента 6-кратен световен шампион. 

Така, на 12-годишна възраст Феликс Родригес започва да лети. Двамата с малко по-големия му брат Раул постепенно измислят някои от първите фигури в акробатичния парапланеризъм. 

Казват, че с тогавашните парапланери, през 80-те години, не е можело никога да се уцели подходящо за кацане място и все е налагало полетът да завърши върху някое дърво. 

Но пък опитът ги отвежда до серия победи в крос кънтри състезанията в цяла Европа и Южна Америка. 

От днес двукратният световен шампион по акробатичен парапланеризъм Феликс Родригес лети в небето над Сопот.

Над Сопот
Парапланеризмът е сравнително  млад,  но  бързо  развиващ  се  спорт. До момента имаше 3 отделни дисциплини: крос кънтри (на дълги разстояния), акро (акробатичен парапланеризъм, с изпълнение на фигури) и целно кацане. 

Състезанието в Сопот е първото в новата дисциплина "акро крос" по идея на световния рекордьор (612 последователни превъртания - "Infinity Tumbling", през 2018 г.) Весо Овчаров. И понеже акробатиката обикновено се прави над вода, а сега е над планина, рискът е по-голям, затова в пилотното издание са поканени само подбрани пилоти - Феликс Родригес (Испания), Тим Алонги (Франция), Рафаел Гоберна (Бразилия), Франсоа Раголски (Франция), Никола Донини (Италия), Игор Посокин (Русия), Кристина Колб (Австрия) Джак Пимблет (Великобритания). Люк де Верт (Холандия). 

Участниците в състезанието в Сопот

Те са изправени пред предизвикателството да направят триъгълник, докато летят. Тръгването е от Сопот, в радиус от 10 км достигат друга точка, след което отново се връщат на старта, като по този начин полетът им образува зададената фигура.

Изпълнение на фигура

При благоприятни метеорологични условия, надпреварата ще завърши в събота. Тогава ще е и награждаването на първите победители в "акро кроса". 

Интервю с Феликс Родригес чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56