Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Феликс Родригес - един от пионерите в акробатичния парапланеризъм, лети над Сопот

Феликс Родригес
Снимка: Личен архив
В Сопот се провежда първото в света състезание по парапланеризъм в дисциплината "акро крос". Тя е съчение между акробатика (акро) и крос кънтри (полет на дълго разстояние). Участват някои от най-добрите пилоти в света, а сред тях и соченият за "баща" на акробатичния парапланеризъм Феликс Родригес

Роден е през 1977 г. 9 години по-късно баща му отваря училище по парапланеризъм в Испания. Разбира се, сред първите ученици са Феликс, майка му, братята му и братовчедите им, сред които Хорацио Лоренс, в момента 6-кратен световен шампион. 

Така, на 12-годишна възраст Феликс Родригес започва да лети. Двамата с малко по-големия му брат Раул постепенно измислят някои от първите фигури в акробатичния парапланеризъм. 

Казват, че с тогавашните парапланери, през 80-те години, не е можело никога да се уцели подходящо за кацане място и все е налагало полетът да завърши върху някое дърво. 

Но пък опитът ги отвежда до серия победи в крос кънтри състезанията в цяла Европа и Южна Америка. 

От днес двукратният световен шампион по акробатичен парапланеризъм Феликс Родригес лети в небето над Сопот.

Над Сопот
Парапланеризмът е сравнително  млад,  но  бързо  развиващ  се  спорт. До момента имаше 3 отделни дисциплини: крос кънтри (на дълги разстояния), акро (акробатичен парапланеризъм, с изпълнение на фигури) и целно кацане. 

Състезанието в Сопот е първото в новата дисциплина "акро крос" по идея на световния рекордьор (612 последователни превъртания - "Infinity Tumbling", през 2018 г.) Весо Овчаров. И понеже акробатиката обикновено се прави над вода, а сега е над планина, рискът е по-голям, затова в пилотното издание са поканени само подбрани пилоти - Феликс Родригес (Испания), Тим Алонги (Франция), Рафаел Гоберна (Бразилия), Франсоа Раголски (Франция), Никола Донини (Италия), Игор Посокин (Русия), Кристина Колб (Австрия) Джак Пимблет (Великобритания). Люк де Верт (Холандия). 

Участниците в състезанието в Сопот

Те са изправени пред предизвикателството да направят триъгълник, докато летят. Тръгването е от Сопот, в радиус от 10 км достигат друга точка, след което отново се връщат на старта, като по този начин полетът им образува зададената фигура.

Изпълнение на фигура

При благоприятни метеорологични условия, надпреварата ще завърши в събота. Тогава ще е и награждаването на първите победители в "акро кроса". 

Интервю с Феликс Родригес чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40