Десетки стопани в няколко родопски общини пропищяха от нападения на мечки. Само през месец август Групата за бързо реагиране при Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян е проверила 15 сигнала за щети нанесени от кафява мечка.
Проверяващите са установили щети върху 19 селскостопански животни (говеда, кози и овце), овощна градина и пчелин. Осем от щетите са регистрирани в района на Държавното горско стопанство - Славейно, в землищата на селата Дебеляново, Гълъбово, Сливка и Глогино, община Баните и местността „Хайдушки поляни“, край смолянското село Кутела. Напълно унищожени са 13 от общо 43 пчелни кошера в село Гълъбово. Констатирани са щети в землищата на селата Белица, община Лъки, девинското Триград, маданското Дишлийци, Полковник Серафимово в Смолян. И в боринското село Буйново, където хората имат ежедневно среща с мечки.
"Доста често ги срещат гъбарите по гората. Аз на идване към Буйново, точно преди табелата на селото, беше на пътя до мантинелата, това по обяд - 2 часа. Не беше голяма -мече малко, но като ни видя, изправи се на задните крака и аз за първи път виждам на живо мечка и доста се поизплаших. Преди дни една мечка нападна стадото овце на селото, отмъкна една овца и другите се разпиляха, хората ги търсиха по гората."
По думите на местните ловци в радиус от около 10 километра в Буйново има между 15 и 20 мечки.
"Преди пет дена изядоха една овца, преди месец още две, всеки ден."
"Хората спряха да ходят за гъби, вече се плашат. На гъба, на боровинки ходят, туристи. Тук е пълно с туристи, те като чуят за мечки, те се плашат хората."
"Много пъти съм виждал мечка, аз съм ловец, както и тези двама души са ловци. Не се страхувам, но няма човек, който да не изживява някакъв страх от това нещо, все пак не е мишка, а е мечка. Хищник, който става до 300-350 килограма и чупи врати на обори, овцете са отвън сега, кучета убива, животни убива. Но в момента тези мечета, които нападат животните не са много едри. Те са около 80-90 килограма."
При всички огледи е констатирано, че щетите са нанесени от кафява мечка. Изготвени са предложения за обезщетение на собствениците. От екоинспекцията в Смолян отново призовават стопаните на селскостопански животни и пчелини да предприемат превантивни мерки по опазването им. Част от тях са предотвратяване на нападенията с поставяне на телени или електрически огради и недопускането на паша на животните без овчарски кучета и пастир.
Повече можете да чуете в звуковия файл
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..