Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

33-годишната Стела Василева от Троян е една от малкото жени иконописци у нас

2
Стела Василева
Снимка: Личен архив

Младата зографка Стела Василева е една от тазгодишните номинации за „Пазител на традициите“. Рисува икони от години, а заедно с още трима свои колеги в момента работят по реставрацията на фреските, иконостаса и светите образи в една от тревненските църкви.

Иконографката споделя, че отдавна е загърбила хорските предразсъдъци към професията си, която от векове е доминирана от мъже.

Дългокоса, с много обеци на ушите и огромни, топли очи - това е първото впечатление, което оставя притеснителната зографка Стела Василева у събеседника си.

Бунтарка и запалена рокаджийка

„Иконописците сме мълчаливи хора, но когато хванем четката, се чувстваме в свои води, ръката сама се движи, за да извае светия образ“, разказва Стела Василева.

Тя е бунтарка и запалена рокаджийка. Завършила е керамика в родния Троян, след което се дипломира като иконописец от Богословския факултет на Великотърновския университет.

Стела Василева споделя, че е първият иконограф в семейството си, което не спира да я подкрепя:

„Вече съм спокойната, уравновесената. За да рисува човек, малко все пак огън му трябва, темпераментност. Рок музика слушам. Повече от 10 години вече рисувам икони.  Благодарна съм, че съм завършила иконопис. Не съм се двоумила, просто исках да уча иконопис и го знаех. Трябваше само да го направя“.

Стела Василева печели голямата награда - „Сребърна хлопка“ в майсторската надпревара по иконопис, организирана от етнографския музей на открито „Етъра“ през 2017 г. На 6 септември е поканена да бъде един от специалните лектори по време на 17-ия Международен панаир на традиционните занаяти в Етъра. Младата майсторка е номинирана и за пазител на традициите.

„Точно в момента се занимавам с реставрация на икони в Трявна. Реставрираме двата храма, които са - единият от XII век, стенописите и иконите на тревненски майстори са. Доста ценни и в доста лошо състояние бяха. Другият храм е по-късен и по-голям, но също страхотни постижения в иконографията. Иконите са прекрасни, майсторите са били много добри тогава и можем да ги спасим."

„Да реставрираш стара икона е по-трудно“

33-годишната зографка е стенописала десетки църкви и реставрирала стотици икони в цяла България. Стела Василева казва, че за да рисуваш светите образи, не е достатъчно само да си изучил до най-малката тънкост правилата на канона, техниките на рисуване и богословските науки, важното е и да си вярващ.

„Може би да реставрираш старата икона е по-трудно. Там са съчетани всички техники и трябва да знаеш в конкретния момент как да постъпиш.  Трябва да съм абсолютно спокойна, за да мога да мисля какво правя, как го правя. Тези образи по някакъв начин да им предам това, което искам - спокойствие. Трябва да има светлина. Технологично мога малка тайна да споделя - това е от самите цветове, полагат се по-тъмните тонове и се вади светлината от тях, както трябва и светецът да гледа право към молещия се, но това си е наша малка тайна“.

Младата художничка разказва, че чувства като свое призвание създаването на икони и стенописи - изкуство, прецизно до сантиметри и едва забележими цветови нюанси. Удовлетворение изпитва, когато види как някой вярващ се моли пред икона, излязла изпод четката ѝ и това я зарежда за още много часове работа, която прави с огромна любов.

Няма в дома си нито една икона

Стела Василева споделя, че няма любим каноничен образ. Майсторката на икони няма в дома си нито една икона. Пази единствено дипломната си работа от университета - голяма мозайка с образите на Христос, Божията майка и Йоан Кръстител.

„Всички са ми на сърце. Има светци, които повече се почитат и така е по-отработена самата работа по иконата. Други са ми интересни, защото не съм ги правила. Мисля погледа, мисля излъчването, лицето. Всяка една икона трябва да бъде много добре осмислена. Старите майстори са ползвали за свързвател към боичките жълтъка на яйцето. Ние също продължаваме да го правим, но има и съвременни материали, които също са доста добри, но старите рецепти са си изпитани във времето. Също така за стенописите са ползвали боза за свързвател. За самите икони в грунда се разбърква туткал, така че трябва да се спазят техните рецепти“.

На 33 години иконописецът Стела Василева иска само едно - да има сили да продължи да стенописва и да пази традициите на старите зографи.

Повече чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05