„Определено трябва да сме подготвени за повече и по-неблагоприятни за човечеството явления, процеси, които ще ни пречат и ще ни даже възпрепятстват изобщо да извършваме своите дейности“, каза пред БНР климатологът Антоанета Йотова.
Научният комитет на ООН за климата представи миналата седмица свой доклад, според който до 2100 щетите от наводнения годишно ще се увеличат два или три пъти. В него се посочва, че най-малко 30% от ледниците в Северното полукълбо да се стопят до края на века.
„Тук говорим не за прогнози, а говорим за моделни резултати, които дават възможност по определени сценарии да видим как в бъдеще това ще се случва. Колкото по-далечно бъдеще имаме предвид, толкова по-несигурно е, че точно това ще се случи. Имаме такава тенденция“, обясни Антоанета Йотова в интервю за предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Не случайно се обръща внимание на повишаване на средната температура с 2 градуса.
„Парижкото споразумение за климата, което бе прието от всички страни-членки на ООН през 2015 година и което ще влезе в сила от догодина, то работи, създава всички необходими условия във всяка държава да се работи така, че глобалната температура до края на века да не се повиши с 2 градуса. Това е тази температура глобалната, която е усреднена, която не се интерпретира като че навсякъде ще става все по-топло. На някои места ще става още по-топло, на други места ще има застудяване. Така, че усреднено да получим тази глобална температура.“
Ще има по-дълги и по-интензивни засушавания и то на все по-големи части от страната.
„Това е свързано от една страна с процесите в глобални мащаби, които текат независимо от нас, включително и от природните фактори, но и ние хората включително в България, случва се така, че работим в неблагоприятната за нас посока.“
С неправилно изсичане на гори се намаляват условията за благоприятен воден режим. През 2014 година е направено сериозно изследване за рисковете за сферите в икономиката от климатичните промени.
Антоанета Йотова призова депутатите да приемат Националната стратегия за адаптиране към климатичните промени. Необходимо е тя да бъде обезпечена финансово.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..