Институциите са прекалено бавни в изготвянето на регулации за шофирането на електрически тротинетки. Всеки може да чете Закона за движение по пътищата по различен начин и затова те трябва да се забързат в това, което правят.
Това каза за БНР Владислав Стоицов от току-що създадена организация за хората, които се движат с тротинетки. Тя е събрала 66 члена за 2 дни, а 90% от тях имат и шофьорски книжки.
„Много организации се занимават с това, всеки казва, че работи, но на практика няма нищо... Тези регулации, които се предлагат, са прекалено рестриктивни и приемането им може да повлияе много негативно на навлизането на тротинетките. Както навлизат бързо, така и бързо ще изчезнат. Трябва да има регулации! Искаме да има регулации, които просто да не са абсолютно рестриктивни, а да създават благоприятна среда за тези тротинетки“, каза той в предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт".
„Това е най-добрият транспорт за големия град. Никой не иска да стигне в офиса с велосипед и изпотен, а да стигне и да започне да работи. Ние сме сметнали, че такъв транспорт харчи около 30 стотинки на 100 км“.
Предлаганите на българския пазар споделени тротинетки са „доста скъпи“, но „конкуренцията ще свали тази цена със сигурност“, убеден е Стоицов.
ЕС има регламент за тротинетките и категоризация, в която са упоменати максимални скорости и т.н., но тя не е приложена в българското законодателство, допълни той.
От Асоциацията предлагат максималната скорост на стандартна тротинетка да бъде около 25 км в час и не по-малко от 10, когато се кара по пътното платно.
"Ние следваме правилата, които са за велосипедите. Според нас попадаме в графата на определението за велосипед с допълнителен двигател, защото се използва мускулната сила на човека, а има допълнителен двигател".
Зафир Зарков - заместник председател на Транспортната комисия в Столичния Общински съвет подчерта, че в цяла Европа и по света тротинетките са навлезли първоначално без регламент.
„Това, че това че има глобени всъщност е изцяло в правомощията на „Пътна полиция“, която е органът, който контролира движението по пътищата. По тази причина от Столична община настояваме час по-скоро да има ясен и точен регламент“, каза той.
Вече са проведени редица срещи, включително и с Държавната агенция за безопасност на движението и с "Пътна полиция". Столичната община вече отложи с няколко месеца въвеждането на услугата за споделяне на тротинетки, операторите на която са искали да започнат работа от началото на годината. Били са създадени и допълнителни места за паркиране на двуколесни средства, за да не се задръстят тротоарите от изоставени тротинетки.
„Столична община иска, първо, да има ясна регламентация откъде се наемат и къде се оставят, за да не се случва хаос по тротоарите. Второ - ограничение на скоростта до 8 км в зелени площи, пешеходни. Настояваме и да има регистрационен режим на всички оператори, които пускат тази услуга в града“.
Вносителите на тротинетки са на национално ниво и скоростта също трябва да бъде ограничена на национално ниво в закона, убеден е Зарков.
Стоицов констатира, че тъй като тротинетките не са регулирани, те не са незаконни, а не попадат под ударите на закона.
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани, почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара от 16 март в клуба. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Заради новопоявили се обстоятелства - Софийският градски съд, който трябваше да обяви присъдата по убийството на психолога Иван Владимиров - Нав, възобновява делото. Подсъдим за смъртта на Владимиров е бившият полицай Румен Тонев. Съдебният състав се позова на нововъзникнали обстоятелства, които трябва да бъдат проверени, които са излезли..
За системен подход в борбата с пътния травматизъм - и от страна на институциите, и на обществото, настоя премиерът Росен Желязков. Кметът на Телиш, където загина 12-годишната Сияна: Играем на руска рулетка! Това стана в отговор на въпрос на депутата от МЕЧ Радостин Василев за инцидента, при който край село Телиш загина 12-годишната Сияна,..
Президентът Румен Радев написа в социалните мрежи "голямото предизвикателство пред света днес е да се освободи от самозаблудата, че мирът и сигурността могат да бъдат гарантирани само за дадена страна и регион или за сметка на някой друг". Президентът, заедно с краля на Йордания Абдула Втори, са домакини на срещата на високо равнище "Процес..
Вицепремиерът Томислав Дончев обяви, че ще бъде възобновена работата по проекта за изграждане на тунел под Шипка. В отговора си въпрос на депутата от "ДПС - Ново начало" Халил Летифов, Дончев напомни, че този проект е част от Европейски коридор №9, който е приоритетен за България. "Реалистичният план за тази година е от северна страна да..
Студентският съвет при Софийския университет "Свети Климент Охридски" организира благотворителен базар под наслов "Купи книга, дари надежда". Събраните средства от него ще бъдат дарени на училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Събитието започва в 10:00 часа ще продължи до 17:00 часа. То ще се проведе в..
Депутатите Атанас Атанасов и Божидар Божанов от "Продължаваме промяната - Демократична България" обявиха, че внася проект на решение, с което задължават министъра на вътрешните работи Даниел Митов да предостави цялата класифицирана информация по казуса с контрабандата в Пловдив. "Преди дни, или вчера ли беше, г-н Борисов излезе и каза,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..