Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 55 години Вежди Рашидов започва да събира стари ключове от цял свят

Вежди Рашидов
Снимка: Кремена Данева

Изложбата „Страсти“, представяща Вежди Рашидов като творец и колекционер, ще бъде открита тази вечер в Градската художествена галерия в Пловдив. Експозицията е акцент в програмата на тазгодишния Есенен салон на изкуствата, когато градът е и Европейска столица на културата. Поканата за нея отправя директорът на галерията Красимир Линков.

Ако качествата на богатото творчество и международната известност на Вежди Рашидов са добре познати, то пристрастеността му към колекциониране на произведения на изкуството до скоро оставаше скрита за широката публика. Картините са на автори от Холандия, Белгия, Франция, Италия и Германия, а сред най-ценните е гравюра от Рембранд.

С особено вълнение Вежди Рашидов разказва за първата картина от колекцията си. Открива я в Париж.  Дълги години след това следва увлечението си по хубавата живопис. 

„При мен се получи нещо много интересно. Една случайност, разхождайки се по „Маршал Опюс“ в Париж едни хора възрастни донесоха две картинки, два портрета на две бабички. Аз обърнах да ги погледна- гледам ги като хубава картина, не като имена. Самите имена не ме блазнят, но хубавата живопис ме блазни много, защото обичам и аз да правя живопис и е много приятно да видиш големи добри майстори на четката.“

„Няма да скрия, че в колекционерството се впуснах и благодарение на Светлин Русев“, казва още Вежди Рашидов и застава до гравюрата от Рембранд, подарена му от него. 

„Светла му памет. Това е личен подарък от Светлин.“

Колекционерството е голямо хоби, споделя Вежди Рашидов

„Не знаех, че това е гъдел, че това е близо до болест - да събираш. Понякога намираш нещо, понякога нищо, но удоволствието да се ровиш и да обикаляш стана много голямо хоби. Така че се радвам, че няма да внасяме изкуство от чужбина, пловдивчани сега за Европейска столица на културата да видят наистина хубава живопис“, каза той.

Открехвайки вратата към колекционерските си страсти, Вежди Рашидов разказва и за ключовете, които събира. Смята, че всеки ключ е протегната ръка и доверие.

„Започнах преди 55 години да събирам стари ключове от цял свят. Имам над 1000 стари, само стари. От Византия, Рим, Тракия, от Япония до Канада, от Канада до Китай, от Китай до Турция, от Турция до Русия.“

Ключът е символ, казва Вежди Рашидов.

„Давайки ключа, той отваря сърцето си към тебе, приема те. Ключът не случайно е измислен - той или крие нещо или отваря нещо, разкрива нещо. Второ никога не си е променял предназначението и формата. Единственото, което се мени в ключа е само шперца вътре. Уникален художествен предмет“, допълни Вежди Рашидов.

Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28