Изложбата „Страсти“, представяща Вежди Рашидов като творец и колекционер, ще бъде открита тази вечер в Градската художествена галерия в Пловдив. Експозицията е акцент в програмата на тазгодишния Есенен салон на изкуствата, когато градът е и Европейска столица на културата. Поканата за нея отправя директорът на галерията Красимир Линков.
Ако качествата на богатото творчество и международната известност на Вежди Рашидов са добре познати, то пристрастеността му към колекциониране на произведения на изкуството до скоро оставаше скрита за широката публика. Картините са на автори от Холандия, Белгия, Франция, Италия и Германия, а сред най-ценните е гравюра от Рембранд.
С особено вълнение Вежди Рашидов разказва за първата картина от колекцията си. Открива я в Париж. Дълги години след това следва увлечението си по хубавата живопис.
„При мен се получи нещо много интересно. Една случайност, разхождайки се по „Маршал Опюс“ в Париж едни хора възрастни донесоха две картинки, два портрета на две бабички. Аз обърнах да ги погледна- гледам ги като хубава картина, не като имена. Самите имена не ме блазнят, но хубавата живопис ме блазни много, защото обичам и аз да правя живопис и е много приятно да видиш големи добри майстори на четката.“
„Няма да скрия, че в колекционерството се впуснах и благодарение на Светлин Русев“, казва още Вежди Рашидов и застава до гравюрата от Рембранд, подарена му от него.
„Светла му памет. Това е личен подарък от Светлин.“
Колекционерството е голямо хоби, споделя Вежди Рашидов
„Не знаех, че това е гъдел, че това е близо до болест - да събираш. Понякога намираш нещо, понякога нищо, но удоволствието да се ровиш и да обикаляш стана много голямо хоби. Така че се радвам, че няма да внасяме изкуство от чужбина, пловдивчани сега за Европейска столица на културата да видят наистина хубава живопис“, каза той.
Открехвайки вратата към колекционерските си страсти, Вежди Рашидов разказва и за ключовете, които събира. Смята, че всеки ключ е протегната ръка и доверие.
„Започнах преди 55 години да събирам стари ключове от цял свят. Имам над 1000 стари, само стари. От Византия, Рим, Тракия, от Япония до Канада, от Канада до Китай, от Китай до Турция, от Турция до Русия.“
Ключът е символ, казва Вежди Рашидов.
„Давайки ключа, той отваря сърцето си към тебе, приема те. Ключът не случайно е измислен - той или крие нещо или отваря нещо, разкрива нещо. Второ никога не си е променял предназначението и формата. Единственото, което се мени в ключа е само шперца вътре. Уникален художествен предмет“, допълни Вежди Рашидов.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..