В деня на Съединението, в опит да бъде извадена историята от нейния напудрен и тържествен вид и да бъде разбрана от гледна точка на бързия дигитален 21-ви век, гост на предаването "Хоризонт за вас" е проф. Вера Бонева, преподавател в Университета по библиотекознание и информационни технологии, която коментира историческите основи на Съединението, как ни изглежда днес то, каква е ролята на княз Александър I Батенберг, който умира твърде млад, плаща с трона си, честта му е засегната – лишен е от генералско звание, уволнен от руската армия...
Според проф. Бонева княз Батенберг се представя като един доста адекватен монарх:
"Александър I Батенберг наистина е посочен от руските императорски власти, но е избран за княз от първото Велико народно събрание и е компромисна фигура – Русия е имала и други варианти. Самият Александър е част от руската имперска система, той е участвал като офицер в Руско-турската война от 1877 г... Той израства и буквално пораства в България. Става един зрял мъж. Но допуска първоначално много тежка грешка – да отмени Търновската конституция през 1881 г. Плаща тази грешка с тежка политическа криза, с т.нар. "Режим на пълномощията", от който пак се излиза по негова инициатива. Батенберг се сработва с българските политици, усвоява част от особеностите на балканския политически пейзаж и успява, вече съзрял като политик и като мъж, да вземе решението да застане начело на Съединисткото движение. Има и още един момент – Батенберг познава руската имперска система, той знае, че голяма степен за него нещата са необратими – както казва Стамболов, да избере България или Русия. Батенберг застава на страната на народа, който го е избрал за български княз".
По-късно, когато настъпва един труден момент в началото на Сръбско-българската война, когато офицерите спорят дали да бъде отстъпена София и генералната битка да се след София или на Сливница, княз Александър I се вслушва в българското офицерство:
"Този консенсус, постиган в движение, в труден диалог, в спорове, също е един от тайните ключове на успеха на това Съединистко движение, защото българското общество е монархическо, по конституция България е монархия и ролята на монарха, дори и толкова млад и не съвсем опитен, е значима и знакова.
Проф. Бонева смята, че трябва да преосмислим последните години на т.нар. "робство", т.е. на Османското владичество:
"Последните 2-3 десетилетия на периода българите имат изградени самостоятелни структури на управление. Те управляват образованието си. Създават една изключително ефективна мрежа от над 1500 училища в градове и села. В някои градове като в Копривщица образованието е било задължително. Т.е. първата предпоставка за единението е наследството на нашето Възраждане. Ние придобиваме и църковна самостоятелност още през 1870 година. Българите са били приобщени към своята православна църква и тези общности – нашите църковни общини – са играли своеобразна роля на самоуправленски институции".
Интервюто на Диана Янкулова с проф. Вера Бонева, репортажа на Николай Христов, както и репортажа на Кремена Данева за предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковите файлове.
Над 12 000 декара площ засегна пожарът в Пирин, който избухна в петък вечерта и се развива предимно в горска територия. Днес в битката с огъня ще се включат хеликоптери. Вятърът променил посоката си и в момента пожарът се връща към Струмяни и Сандански - каза областният директор на пожарната Валентин Василев: "В момента фронтът се развива в..
Като по-добра от вчера оценяват от МВР обстановката с пожарите в страната в сравнение с неделя. Екипажите за въздушно гасене на пожари от Франция, Словакия и Унгария би трябвало да започнат да помагат при гасенето. С изключително големи размери и мащаб остава пожарът около село Струмяни. Там приоритетно трябва да бъдат пренасочени средства,..
Близо 100 огнища на шарка по дребните преживни животни вече има у нас. Над 10 000 са унищожените животни . Животновъдите са разтревожени, но дават разнопосочни сигнали и искат противоречащи си неща от институциите. " Това нещо за нас е вече пожар. Само че този пожар не може да бъде изгасен толкова бързо , колкото всички ще очакват", коментира..
Във Виена се очаква Съвместната комисия на министрите от мониторинговия комитет на ОПЕК+ да проведе заседание, съобщи Ройтерс. Възможно е министрите да препоръчат промени в политиката на организацията по добивите на петрол, но е малко вероятно да спрат взетото по-рано решение за увеличение на производството, допълва БТА. В началото на..
Британският премиер Киър Стармър ще се срещне днес с американския президент Доналд Тръмп, който е на посещение в Обединеното кралство, предадоха Пи Ей Медия и ДПА. Очаква се двамата лидери да обсъдят конфликта в ивицата Газа и бъдещето на американските мита върху британската стомана, допълва БТА. Двамата лидери изградиха добри..
Осем души бяха ранени тази нощ при нова руска атака с дронове и ракети срещу Киев. Ударен е жилищен блок. Четирима от ранените са в болница, съобщи в "Телеграм" началникът на военната администрация на столицата Тимур Ткаченко. Въздушна тревога беше обявена за няколко часа и на други места, в по-голямата част от Украйна, предаде Ройтерс...
Йеменските хути заявиха вчера, че ще атакуват всички кораби, принадлежащи на компании, които работят с израелски пристанища, независимо от националността им, предаде Ройтерс. Хутите поясниха, че това е четвъртият етап от военните им операции срещу Израел, отбелязва БТА. Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Говорител..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..