Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристалина Георгиева е единственият кандидат за шеф на МВФ

Снимка: БГНЕС

Международният валутен фонд официално обяви, че главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева е единственият кандидат за управляващ директор на фонда, предаде Франс прес.

Агенцията посочва, че при това положение избирането на българската икономистка на мястото на французойката Кристин Лагард може да се смята за гарантирано. Очаква се това да стане най-късно до 4 октомври.

„Един номиниран - Кристалина Георгиева, към момента главен изпълнителен директор на Световната банка и българка по националност, изрази волята си да бъде считана за кандидат“, пише в съобщението на борда на МВФ. В него се уточнява, че срокът за номинации е изтекъл в петък.

Георгиева, която е изпълнителен директор на Световната банка от началото на 2017-а година, остана като единствен кандидат за поста, след като на закрито гласуване на 6-и септември нямаше други кандидатури за поста, съобщи МВФ.

Сега Кристалина Георгиева трябва да бъде интервюирана от директорите на фонда, преди те да дадат окончателното си одобрение за нейното назначаване. МВФ добави, че има за цел да приключи процеса на подбор до началото на октомври – точно навреме за редовното годишно заседание на фонда.

Най-голямата пречка пред Георгиева да поеме ролята на управляващ директор на МВФ преди време беше действащата възрастовата граница на международната организацията, която забранява на всеки по-възрастен от 65 години да поеме поста на управляващ директор. Впоследствие Съветът на фонда препоръча промяна на правилото, премахвайки това ограничение.

Оставката на напускащия шеф на МВФ Кристин Лагард ще влезе в сила на 12 септември, след като тя беше одобрена за следващ управител на ЕЦБ след края на мандата на Марио Драги през октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Все повече българи ползват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси

След отварянето на границата с Гърция все повече българи и румънци предпочитат да използват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси, което спестява време от спиране на таксуващите пунктове. Устройството е безплатно и може да се поръча от България на сайта на магистралата "Егнатия одос". Пратката е освободена дори от такса..

публикувано на 11.02.25 в 10:55
Сами Абу Зухри

"Хамас": Единственият начин да бъдат върнати израелските заложници е да се спазва примирието

Висш представител на радикалното палестинско движение "Хамас" предупреди, че единственият начин да бъдат върнати израелските заложници у дома е да бъде спазвано споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа. Така Сами Абу Зухри отговори на изявлението на  американския президент Доналд Тръмп посочи, че примирието може да бъде отменено, ако..

публикувано на 11.02.25 в 10:27
Бета Наур

Бета Наур: Пиша за правото на избор, за превратностите, за вътрешната борба в този налудничав свят

Поетесата и писателка Бета Наур е българка , която от три десетилетия живее и твори в Белгия. Авторка е на 5 стихосбирки, 17 детски книжки и 3 романа - "Алегрия", "Когато кръвта заговори" и "Скитници". Бета Наур е псевдонимът на Елизабета Джамбазова , която по образование е педагог, но от най-ранно детство я завладява любовта към..

публикувано на 11.02.25 в 10:16

Украйна наложи ограничения над потреблението на електроенергия

Украйна наложи ограничения върху потреблението на електроенергия след руски атаки срещу енергийната система през изминалата нощ. Украинският министър на енергетиката Герман Галушченко съобщи, че са нанесени удари срещу газова инфраструктура, като атаките срещу енергийния сектор са продължили и сутринта. Взривове са отекнали в Киевска,..

публикувано на 11.02.25 в 10:10

За 2024 г.: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта , а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:04
Медицински университет - Плевен

Плевен е домакин на информационна среща за еврофинансиране на иновативни идеи

Плевен е домакин на информационна среща за европейско финансиране на иновативни идеи. Целта е малкият бизнес да получи подкрепа от научни организации. Кампанията е организирана от Министерството на иновациите и растежа. Информационната среща започва в 11 часа в Медицинския университет, в зала 113 "Луи Пастьор", факултет "Фармация"...

публикувано на 11.02.25 в 10:03
Певицата Виктория

VICTORIA и цената на самосъжалението в "Pity Party"

Български изпълнител е първи от Балканите, появил се на корицата New Music Daily, един от най-важните плейлисти на платформата Apple Music.  Певицата Виктория постигна това с песента си "Pity Party" , която на български най-правилно би било да се преведе като "Жалко парти“.  Това споделя в предаването "Понеделник вечер“ певицата..

публикувано на 11.02.25 в 09:59