Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През ноември излизат резултати от национално проучване на бърнаута сред учителите

Снимка: архив

КТ „Подкрепа“ и Пловдивският университет са партньори в мащабно изследване за синдрома на професионалното прегряване сред учителите. Първият метод е сертифициран метод за оценка на стреса в работата, а вторият – авторски въпросник за влиянието на социодемографските фактори. Очаква се обобщените резултати да излязат в края на ноември.

„В Европа от няколко години много сериозно се заговори за „прегарянето“ във всички професии. За „прегарянето“ на учителя ние знаем отдавна“, коментира в предаването „хоризонт до обед“ председателят на Синдикат „Образование“ в „Подкрепа“ Юлиян Петров. Той цитира данни, актуални преди 20 години, сочещи 5% „прегаряне“ за година. „На база на тия 5% за 20 години учителят е напълно изхабен и не му е останала никаква енергия да работи своята работа.“

Пловдивският университет е получил задача от МОН да направи национално изследване с разделяне на територията на страната на 6 зони, което да даде картина за бърнаут синдрома при учителите и справянето им с хроничния стрес, обясни Петров.

Като припомни, че средната възраст на българските учители е много над средните европейски нива, той изрази надежда, че когато излязат окончателните резултати, ще се изработи национална политика за тази важна професия.

„И оттам нататък следва нашата работа като синдикат да договорим за всички български учители такива компенсаторни механизми, които да ги съхранят до 65-годишна възраст.“

Един от механизмите е по-ниската пенсионна възраст, което е факт от миналото, но „сякаш това е една по-трудна борба и българското общество не е готово за това да припознае учителя като втора категория труд“, посочи Юлиян Петров. По думите му, по-традиционен за Европа механизъм е компенсаторният – за облекчен режим на годишната и седмична норма.

Важно за цялото българско общество е учителят да бъде в кондиция, в добро психическо и физическо здраве до края на работния си стаж, допълни синдикалистът.

„Може би ще установим много трудно физическо и психическо състояние на база на това „прегаряне“, а българското общество няма полза от такива учители. Ние трябва да ги спасим, да им помогнем, да направим така, че те да се възстановят и да бъдат полезни на своите ученици.“

Онлайн платформата за проучването вече работи, съобщи Юлиян Петров и апелира към учителите да бъдат активни и да вземат участие. Преподавателите, които искат да се включат, трябва да имат поне 3 години трудов стаж. Те ще получат индивидуална покана от платформата с определен код.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30