Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Олга Брусиловска: Страни като България и Украйна винаги ще бъдат под натиска на великите сили

проф. Олга Брусиловска и Савина Спасова


Ще има руски отговор на действията на България по шпионския скандал. Тази прогноза направи в интервю за "Хоризонт" проф. Олга Брусиловска, завеждащ катедра "Международни отношения" в университета в Одеса. Брусиловска, която е доктор по политология, смята, че държави като Украйна и България винаги ще бъдат обект на влияние от страна на великите сили.

Шпионски скандали има често, един участник е постоянен и това е Руската федерация, казва професор Олга Брусиловска. Добавя, че Съединените щати също са редовен участник.
 
"Великите сили имат интереси в цял свят. Затова е логично, когато нещо се случи, да се търси американска или руска следа. И който търси, намира. Не съм привърженик на конспиративни теории, според мен те ни пречат да видим същността на процесите. Но изобщо не се учудвам на шпионския скандал. Русия задейства мощния си арсенал, който преди се наричаше "мека сила". Преди се шегувахме, че руската "мека сила" е най-твърдата в света. И наистина е така. Независимо дали става дума за енергетика, култура или нещо друго."

В случая с българския шпионски скандал проф. Олга Брусиловска смята, че е адекватно поведението на властите в София. Ще последва ли отговор от Москва?
 
"Със сигурност. Това не е игра на една врата. След всеки подобен случай отговорът на руската страна се издига на още по-високо ниво и въпросът е как да бъде спряна тази спирала на взаимна нетърпимост. Това е въпросът, който интересува всички правителства. Политиците винаги имат дилема - за какво се борим - за справедливост или стабилност. За съжаление, това невинаги е едно и също."

Проф. Брусиловска коментира и конфликта между Украйна и Русия.
Припомня, че във войната в Източна Украйна продължават да загиват хора. Размяната на пленници между Русия и Украйна определя като успех.
 
"Смятам, че това наистина е пробив, защото след дълго прекъсване президентът Зеленски успя да води на пряк диалог с президента Путин.  Успехът има огромно значение, защото в случая с размяната празнуваха и руснаците, и украинците. И на едните, и на другите, ни се иска да вярваме, че държавните глави се интересуват от нас.
 
Украинското общество беше разделено на две. Едните смятаха, че пленниците трябва да се върнат на всяка цена, другата половина - че не можем да предаваме националните си интереси и паметта на загиналите във войната. Така че не беше лесно за Зеленски да вземе това решение. Но според мен той постъпи правилно, като показа, че животът на всеки украинец е на първо място."

Професор Олга Брусиловска прогнозира, че диалогът Москва - Киев ще продължи бавно. Русия анексира Крим през 2014. Има ли вероятност някога да го върне?
 
"Връщането на Крим на Украйна не е въпрос за решаване от сегашното поколение. Сега можем да говорим само за Донбас, където се водят бойни действия. Трябва да се реши този въпрос. Зеленски има програма на така наречените "малки стъпки", която представи преди изборите. Това също е важно, че не е забравил предизборните си обещания и иска да си изпълни програмата."
 
Спирането на бойните действия в Донбас е условие за решаването на всички останали проблеми на Украйна, категорична е проф. Брусиловска.
На въпрос кога великите сили ще оставят на мира страни като Украйна и България отговаря:
 
Никога. Това е голяма игра и шоуто трябва да продължи. Ако утре тези две велики сили по някаква причина бъдат заменени от други,  то новите ще продължат същата игра.
 
А по-добър ли би бил вариант, при който само една сила диктува условията в цял свят?
 
"Опитахме такъв вариант, оказа се неуспешен. Все пак мисля, че за страни като Украйна и България е по-подходящ многополюсният модел в международните отношения - когато има няколко центъра и това са регионални сили. Тогава тогава бихме могли в някаква степен да налагаме, поне на регионално ниво, собствени политики."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Продоволствената независимост трябва да е национален приоритет

Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет.  Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига".  " Всички производители трябва да осмислят..

публикувано на 13.01.25 в 10:01