Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Алексиева: Ключово важно е да запазим доверието и разговора с децата

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

Весела Банова: Залогът е да имаме общ език - да хвърляме мостове, не да копаем пропасти

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност, не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда."

Това мнение изразява пред БНР психологът Яна Алексиева от Асоциация "Родители" във връзка с младежката агресия и причините, които водят до нея.

Яна Алексиева  Снимка: БТА

Според психолога възможно решение е насищането на програмата на децата, но срещу това стоят "сериозни суми, които не всеки родител може да си позволи".

"Липсва всякаква дейност, която да ги занимава и която да им бъде интересна. Когато са и на училище, и ваканция децата на по-голяма възраст нямат кой знае каква среда да спортуват, да се занимават с хобита, с изкуство. Къде ги виждаме – в моловете."

Момент от фестивала Спорт срещу агресия във Видин. Снимка: БТА

Родителите превантивно да чуват и "виждат" детето си, да говорят с него и да са близо до него, съветва Алексиева.

"Когато разпознават какво се случва в дадената възраст. Тийнейджърството е много специфично. Ключово важно е да запазим доверието и разговора с децата си, да ги познаваме като етапи на развитие. За това няма нужда човек да е завършил няколко висши по психология и педагогика. Имаме нужда да общуваме с децата си, да ги изслушаме, не да ги порицаваме и само да ги наставляваме."

"Не може на децата да им говорим, че приятелите им в тази възраст не са подходящи. Можем да ги развием у тях чувствителност като не се чувстват добре, да разпознаят това", коментира в предаването "Преди всички" психологът Весела Банова от Сдружение "Дете и пространство", бивш заместник-председател на Агенцията за закрила на детето.

Весела Банова  Снимка: БГНЕС

По думите ѝ, когато децата загубят желание и скучаят, зад това може да се крият депресивни състояния, могат да се чувстват много самотни, без да си дават сметка, че страдат.

"Не бих искала да казвам, че родителите бъркат. Да си родител - трябва да си много смел или тотално безотговорен, за да можеш да понесеш тежестта на родителската роля и огромната отговорност. В съвременния свят на мястото на авторитета на родителите се появяват модерните технологии и социалните мрежи. Големият залог е в много ранна възраст. Залогът е между потъване в дигиталното и влизане в език – ако у едно дете се събуди интерес към четенето, писането, разказването, винаги ще има шанс да се измъкне от ситуацията, в която е потънало. Ако живее – както се случва на много юноши в момента, изцяло в дигиталното и социалните мрежи, родителите дори не разбират кодовете, с които младежите си общуват. Не разбират какво се случва. Залогът е да имаме общ език, ако искаме нещо да се случва помежду ни." 

По темата с т.нар. локали Банова вижда възможна стъпка в отстраняването на насилието от езика.

"Да елиминираме всичко, което ги етикетира, за да можем да хвърляме мостове, да не копаем още по-огромна пропаст между нас и тях.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03