Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли да бъде предотвратена рецесията в Европа и на каква цена

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската централна банка отново започна да налива пари в икономиките на 19-те държави от еврозоната с надеждата, че този път ще стимулира растежа и ще предотврати рецесия. Франкфурт намали рекордно ниската депозитна лихва до минус 0,5 на сто, срещу което има остро недоволство от германските банки. Може ли рецесията да бъде предотвратена и на каква цена?

Най-остра реакция срещу модерния вариант на печатане на пари имаше от Германия и Холандия - банкери от двете икономики цяла седмица предупреждаваха, че понижаването на вече отрицателната депозитна лихва ще има негативен ефект върху бизнеса им, а без здрави банки, няма здрава икономика. Коментарите дойдоха в седмицата, когато редица влиятелни икономически институти прогнозираха скорошна рецесия в Германия, най-голямата икономика в Европейския съюз. В интервю за „Събота 150“ проф. Александър Криволузки от Германския институт за световна икономика заяви:

„Европейската централна банка нямаше друга алтернатива освен да преотвори програмата за количествени улеснения. Причината е много ясна - инфлацията отново почти замръзна в еврозоната, което е много далеч от целта близо до два процента, а рецесията бавно пълзи към еврозоната, особено към Германия.

Алтернативата е да не направи нищо. А ако не се нарави нищо, еврозоната просто ще изпадне в рецесия. Засега не се виждат фискални мерки, с които да се стимулира икономиката. Възможността да се изпадне в рецесия би струвала много повече дори и на Европейската централна банка, защото е по-добре да вземеш мерки, за да не изпаднеш, отколкото да търсиш спасение, след като вече си в дълбока рецесия“.

„Първо, не е сигурно, че рецесията идва. Има сигнали, че може би тя ще дойде. Напълно възможно е да има рецесия само в някои части на Европа, но не е изключен сценарият тя да бъде навсякъде. Все пак в глобален мащаб ние сме в търговска война, имаме Брекзит и редица други предпоставки, които да влошат икономиката - следователно да доведат до спад и рецесия“, допълни директорът на изследователския център SAFE във Франкфрт Ян Кранен.

В четвъртък Европейската централна банка намали депозитната лихва от минус 0,4 на минус 0,5 на сто и обяви, че ще налива по 20 милиарда евро месечно от 1 ноември - всъщност датата, от която новият гуверньор Кристин Лагард ще седне в кабинета на Марио Драги.

„Това трябва да доведе до увеличаване на кредиторането от банките. Намаляването на депозитната лихва, която и без това беше отрицателна, удря германските банки. Вярно е. Причината затова е, че в много случаи в Германия е безплатно да имаш банкова сметка. Парите, които банките получават под формата на депозити на фирми и граждани, се държат на депозитни сметки в ЕЦБ и търговските банки губят от отрицателните лихви. В същото време заради свитото кредитиране, те не могат да ги използват за отпускане на заеми, от чиито лихви да печелят поне малко. Това е в основата на проблема.

Те обаче могат да действат и да въведат такси, за да се поддържа депозитна сметка на крайни потребители в тях. Изобщо не виждам защо това би ударило германската икономика при положение, че съществува и в много други държави“.

На теория ниската депозитна лихва трябва да доведе до изключително добри условия за кредитите на крайните потребители, но те чувстват, че случващото се в еврозоната не е здравословно и затова отказват да теглят заем почти без оскъпяване, опонира Ян Кранен. Той е убеден, че този път Европейската централна банка е направила погрешна стъпка:

„От една страна лихвите се понижават допълнително, но от друга - това не доведе нито до засилване на кредитирането, нито до използването на повече финансови ресурси в икономиката, нито до увеличаване на цените - т.е. достигане до целевото равнище на инфлацията. В същото време дългът, който се изваждат от пазара чрез покупката на дълговите книжа от ЕЦБ, може да „изкриви“ реалната ситуация и да създаде провече проблеми, отколкото да реши. Ето защо много икономисти, особено в Западна Европа, са убедени, че Франкфурт не трябва да продължава с програмата за количествени улеснения. Този аргумент бе изречен на висок глас и аз смятам, че той е доста разумен, защото очевидно ЕЦБ не може да стимулира икономиката чрез наливането на пари в нея по този начин“.

И двамата икономисти са категорични, че е време правителствата да действат с фискални мерки - т.е. чрез капиталови разходи и инвестиции в определени сфери, които ще доведат до икономически растеж.

„Драги на няколко пъти повтори, че сега е моментът за фискални мерки от страна на властите, ако искаме да избегнем рецесията. Много от коментарите му на пресконференцията показваха категорично, че ние сме на ръба на рецесията и монетарната политика не е правилният инструмент, с който да се предпазим от падането от него. Говорим за бюджетни мерки, а това засега не се е случило“, коментира Ян Кранен, според когото и опитите за стимулиране на икономиката чрез по-ниски лихви и наливането на пари чрез изкупуване на дълг са напълно изчерпан инструмент, нещо срещу което опонира Александър Криволузки:

„Нашите изследвания показаха, че програмата за количествени улеснения доведе до намаляване на лихвите, особено дългосрочните, в еврозоната; до повече инвестиции и до намаляване на безработицата в еврозоната. Именно затова съм убеден, че е правилната стъпка от страна на ЕЦБ да поднови програмата“.

И все пак - решенията вече са факт, а през ноември предстои цялостна преоценка на ситуацията, припомни Кранен:

„Това оставя всички възможности отворени в момента за Кристин Лагард и нейния екип, които ще влязат в Европейската централна банка много скоро, да оценят ситуацията и да решат дали да запазят същите цели и инструменти. Това е нещо, което самата Лагард вече анонсира. Тя не е длъжна да продължава политиките на Марио Драги, а може да избере - или да запази курса, или да го промени. Честно казано, мисля, че има много голяма вероятност тя да направи промени“.

„Мисля, че Кристин Лагард ще продължи политиката на Марио Драги. Това, което тя може да направи, е да направи промени в инфлационната цел. Знаете, че има спекулации по този въпрос. Очаквам да видя какво би могла да направи Лагард. Сигурен съм обаче, че тя със сигурност няма да спре програмата за изкупуване на активи и няма започне да покачва лихви“, допълни Криволузки. И двамата анализатори са категорични, че следващата седмица Федералният резерв, който е подложен на изключителен натиск от американския президент Доналд Тръмп да намали лихвите, най-вероятно няма да го направи, но ще даде ясен сигнал, че подобна мярка предстои скоро. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Централна гара София

СОС заседава за местенето на спирките на градския транспорт при Централна гара

Столичният общински съвет ще разгледа на заседанието си днес възможността за реорганизация на спирките на градския транспорт в района на Централна гара и автогара "Сердика" с цел улеснение на гражданите при прекачване. Предложението е на общински съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София". В района на..

публикувано на 28.11.24 в 08:16
Орлин Колев

Орлин Колев: Няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически

Поне засега  няма индикация за конституционна криза, проблемът е политически . Това заяви пред БНР д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право. Той не изключи възможността " в края на март или началото на април да сме изправени пред новите, поредни парламентарни избори ". Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на..

публикувано на 28.11.24 в 08:07
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Зад председателя на НС не трябва да има мнозинство с антиевропейски дневен ред

"И днес ние ще продължаваме да търсим решение за избора на председател на НС, без да се отказваме от нашето разбиране за това, че зад председателя не следва да се създава мнозинство, което има дневен ред, който може да се окаже антиевропейски ".  Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ, преди днешния..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на Калин Джорджеску

Около 2 000 души са протестирали в Букурещ след победата на първия тур на президентските избори в Румъния на крайнодесния кандидат Калин Джорджеску, предаде Франс прес. Демонстрантите са се събрали на Площада на победата и са развели както знамето на Европейския съюз, така и банери с надписи: "По-добре мъртъв, отколкото фашист" и "Денят, в..

публикувано на 28.11.24 в 08:00

НЗОК обсъжда дали да заплаща диагностиката на трите най-разпространени онкологични заболявания

Надзорният съвет на Здравната каса се очаква да обсъди днес включването на биомаркерната диагностика на три онкологични заболявания в амбулаторна процедура, както и заплащането им от догодина. Ако Касата поеме диагностика на трите от най-разпространените онкологични заболявания - рак на простатата, на белия дроб и на дебелото черво, това ще..

публикувано на 28.11.24 в 07:52

Прекратяването на огъня между Израел и "Хизбула" се спазва

Прекратяването на огъня между Израел и ливанската шиитска организация "Хизбула", което влезе в сила миналата нощ, засега се спазва. Сделката беше сключена с посредничеството на САЩ и Франция. Вчера хората от двете страни започнаха да се връщат по домовете си в граничната зона. Влезе в сила прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"..

публикувано на 28.11.24 в 07:49
Виница, Украйна

Масирана атака по енергийната инфраструктура на Украйна

В цяла Украйна е обявена въздушна тревога  заради изстрелването от страна на Русия на крилати ракети.  Според източници, близки до американското разузнаване, решението на САЩ да позволи на Украйна да използва американски оръжия дълбоко в руска територия не е увеличило риска от ядрена атака. Агенция Ройтерс съобщава, че според източниците, има..

публикувано на 28.11.24 в 07:44