Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Петя Кабакчиева: Повечето висшисти са в Югозападния регион

Образованието трябва да се развива по посока на едно отваряне към света. Живеем в глобално общество и българските, и чуждестранните студенти няма да се затварят в един локален пазар на труда, а трябва да мислим в категориите на глобален пазар на труда. Това коментира професор Петя Кабакчиева, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация и на Акредитационния съвет

"От друга страна, знаете, че има криза, демографска криза, която води до намаляване на броя на студентите. Една от възможностите е точно привличане на студенти български, пък и чуждестранни от другите страни", каза Петя Кабакчиева.

Има инициатива на ниво Европейски съюз, която се нарича "Европейски университети" с идеята студенти от различни университети, от различни страни да обиколят всички университети, включени в този консорциум и да получат така да се каже европейска диплома. Тази инициатива започва от октомври тази година със 17 консорциума, в които са включени такива университети, за съжаление България не е успяла да включи университет в такъв консорциум.

"Завършилите висше образование в страните от Европейския съюз между 24 и 34 години, целта е да станат 40 процента от цялото население. Нашата национална цел за 2020 година беше 36 %. В момента ние приближаваме, тя е 34, 7 %. Проблемът обаче е, че повечето висшисти са локализирани в така наречения Югозападен регион, разбирайте София. Там са близо 50 %. 50 % от населението в София на възраст от 24 до 34 години и околностите са висшисти. За сметка обаче, няма да Ви изненадам като кажа Северозападния район и Югоизточния район. Там хората с висше образование на тази възраст са два пъти по-малко- около 20 %. Ние имаме социални групи, които са много далеч от придобиването на висше образование. С други думи има реални социални неравенства в България, достъпът до висше образование", допълни Петя Кабакчиева.

Професор Петя Кабакчиева изрази несъгласие с тезата, че университетите в България са много и че трябва да се закрият някои от университетите.

"Провинциалните университети дават възможност на по-бедни деца от регионите, те все повече се превръщат в регионални университети да получат висше образование. Веднага ще ми кажете обаче, дали то е качествено. И сега това е другия  проблем. Значи от една страна трябва да се работи според мен по посока на привличане на повече деца и от определени етнически групи, и от регионите, които споменах във висшето образование и това трябва да го направи средното училище. Трябва да има кандидат-студентски курсове там, които да подпомагат тези деца да влязат във висшето образование. Вторият въпрос обаче, тези регионални университети да гарантират едно добро качество на образованието. Сега излезе рейтинга, поредния рейтинг световен, в който само Софийският университет е в 1400 университети, най-добри университети в света", каза още професор Петя Кабакчиева.

Тези рейтинги измерват научни достижения.

"Нашите висши училища трябва да дават едно прилично, добро образование, професионално образование. Не всички могат и не е нужно да включват завършващите ги в научна работа, изследователски процеси."

Част от работата на Националната агенция за оценяване и акредитация е да отказва одобрение за обучение по определени специалности във висшите на училища.

"Трябва да кажа, че нашата агенция е акредитирана от Европейската агенция за осигуряване на качеството и е член на Европейския регистър, което означава, че всички акредитирани от нея университети имат легитимното право да обучават студенти в рамките на Европейския съюз, но това се отнася и за всички агенции, които са акредитирани в рамките на Европейския съюз и са част от този регистър, което означава, че и чужди агенции могат да акредитират висши училища у нас. Казвам това, защото случая, който нашумя, сега пак имахме известни проблеми да видим дали те ще бъдат преодолени, беше Европейският политехнически университет в Перник, на когото агенцията отказа акредитация, българската агенция, за сметка на това той получи от германска агенция", допълни професор Петя Кабакчиева.

Националната агенция за оценяване и акредитация има структура, наречена "Следакредитационен контрол", която периодично проверява дали  са изпълнени препоръките дадени в началото на акредитационния процес. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33