Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват„Варошлийски вечери“ в Ловеч

| обновено на 19.09.19 в 17:29
Снимка: Община Ловеч

Тази вечер в Ловеч се откриват „Варошлийски вечери“. Те ще се проведат за 11-а поредна година и представят старата градска култура и бита на местните жители.

„Варошлийски вечери“ се провеждат в дните на Европейското културно наследство, които са под егидата на ЕС. Тази година темата е „Лозарството и винопроизводството в ловешкия край“.

„Акцентите винаги са различни. Може да е варошлийската кухня, може да е архитектурата на стария град, може да е Покритият мост. Изобщо Ловеч е едно уникално място със своето минало, със своята култура, където за 15 минути можеш да преминеш през различни културни пластове- от древността, през Средновековието, през Възраждането и Покритият мост препраща в съвремието“, обясни Димитрина Дренска - директор дирекция „Култура“ към Община Ловеч.

„За нас миналото е много важно, защото то е основа на настоящето и в тези дни се срещат миналото и бъдещето“, добави тя.

Организатор на „Варошлийски вечери“ в Ловеч е Регионалният исторически музей. Защо тази година акцентът е лозарството и винарството?

„Тъй като Ловеч е бил район с много силно винопроизводство. Това е било поминък на голяма част от ловчанлии и затова тази година обръщаме внимание на този традиционен ловешки поминък и трите вечери ще бъдат с акцент лозарството и винопроизводството“, обясни главният уредник в музея Елена Георгиева.

„Както всяка година Етнографският комплекс ще посрещне своите гости с вино от ловешкия край. Интересен момент ще бъде гостуването на изложбата на колегите от Регионален исторически музей Търговище, която се казва „Под лозницата“. Изложбата е посветена на винопроизводството, като ще бъдат показани различни предмети, които са свързани с производството на вино, с лозарството… в изложбена зала „Покрит мост“, добави тя.

В петък организаторите са предвидили ден на отворените врати в Етнографския комплекс. Двете къщи - Рашовата и Драсовата, представят културата и бита на ловчанлии от края на 19-ти и началото на 20-ти век.

Организаторите са предвидили и две изложби.

„Едната е „Площад Тодор Кирков през годините“, а втората, която ще бъде разположена в двора на Етнографския комплекс, ще бъде „Лозарството и винопроизводството в Ловеч“. Стари снимки, които показват производството на вино. Едната е края на ХIX, началото на XX век. Втората експозиция представя уредбата на ловешките домове, 30-те, 40-те години на ХХ век. Така че напълно е в традициите на Варошлийски вечери“, каза  Елена Георгиева.

Третият ден – събота, в изложбената зала „Покрит мост“ ще има детски игри и забавления, които обаче не са предназначени само за деца, а и за всички любопитни посетители, включително задачи, свързани с лозарството и винопроизводството.

В миналото са наричали града Алтън Ловеч.

„Защото е бил център на занаятчийство и търговия, процъфтявал е в определен период от своето развитие. Той е достигнал до 20 000 души, което преди Освобождението е било наистина голям брой хора, за да посрещне Освобождението вече с 4000 души в резултат на множество разорения, които е претърпял. Но въпреки всичко успял е да се възстанови и успява да развие своята търговия, своите занаяти и неслучайно 20-те години, 30-те на XX век е наричан Града на професорите, което показва една друга насока на ловешката култура“, допълни Елена Георгиева.

Както и да се развива Ловеч през годините, духът на този град се съхранява в стария квартал „Вароша“.

„Старият квартал „Вароша“ е любимо място на ловчанлии, гордост на ловчанлии. Мостът е емблема на Ловеч. Той е в герба ни и всеки ловчанлия се гордее с това уникално място. За нас Вароша е една голяма любов."

Можете да чуете репортажа в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПП: Приемаме със задоволство решението на "Обнови Европа" в ЕП да препоръча прекратяване членството на ДПС

"Продължаваме промяната" приема със задоволство решението на председателството на "Обнови Европа" в Европейския парламент да препоръча прекратяване членството на ДПС, съобщават от пресцентъра на ПП, цитирани от БТА.  Изключването на ДПС от престижната европейска политическа група е пряк резултат от действията на нейния председател Делян Пеевски,..

публикувано на 22.12.24 в 22:08
Протестиращ издига табела с надпис

Голям антиправителствен протест в Белград

Хиляди демонстранти се събраха тази вечер в сръбската столица Белград на протест срещу президента Александър Вучич и правителството, съобщи Асошиейтед прес. Агенцията оценява броя на демонстрантите като десетки хиляди, а протеста на площад "Славия" в центъра на града - като един от най-големите в последните години. Протестът тази вече е част от..

публикувано на 22.12.24 в 22:02
Общината в Кюстендил и доброволци организираха благотворителен базар в помощ за приюта за кучета и бездомните животни.

Такса "куче" за Община Кюстендил скача от 1 ст. до 30 лева

Таксата за притежание на куче за Община Кюстендил от 1 стотинка, както беше години наред, се вдига на 30 лева за година, решиха общинските съветници. С добавката, че таза такса ще се плаща за некастрираните домашни любимци.  За вдигането на таксата "куче" настояли на няколко работни срещи в Община представители на местните организации за защита..

публикувано на 22.12.24 в 21:50
Снимката и илюстративна, архив.

Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали

Пътнически влак, пътуващ от Царева Ливада за Габрово, е дерайлирал, съобщиха от БДЖ . Около 18:45 часа, след заминаване от Царева ливада в посока Габрово, влакът се е ударил в скална маса, паднала върху железния път. Вследствие на удара влакът е излязъл от релсите. Няма пострадали пътници и персонал, допълниха от БДЖ. Във влака е имало 15 пътници...

публикувано на 22.12.24 в 21:15
Кръстовището на булевардите

Отварят за движение столичния бул. "Тодор Каблешков" от ул. "Луи Айер" до бул. "Черни връх"

От 0:00 часа на 23.12.2024 г. ще бъде отворен за движение столичния бул. "Тодор Каблешков" от ул. "Луи Айер" до бул. "Черни връх". Осигурява се възможност за ползване на булеварда по три ленти за движение посока изток (Младост) от ул. "Луи Айер" до бул. "Черни връх" и посока запад (Борово) от бул. "Черни връх" до ул. "Луи Айер", съобщават от Столичната..

публикувано на 22.12.24 в 20:42
Снимката е илюстративна, архив.

Гръцка организация: Експлоатират хора с увреждания, дошли от България, за просия

Гръцката неправителствена организация "Арсис" разпространи доклад-анализ за българските просяци в южната ни съседка с данни за експлоатация на хора с увреждания. Повечето от българските просяци са в Солун и рязко са се увеличили преди празниците. Въпреки студеното време са облечени съвсем леко и стоят боси с часове по централните улици на града...

публикувано на 22.12.24 в 20:25
Руският президент Владимир Путин (в средата  вдясно) говори с министър-председателя на Словакия Роберт Фицо ( вляво) по време на срещата им в Кремъл, Москва, Русия, 22 декември 2024 г.

В Кремъл Владимир Путин разговаря на четири очи с премиера на Словакия Роберт Фицо

Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо бе приет в Кремъл от президента на Русия Владимир Путин, предаде АФП. За посещението на словашкия премиер съобщи първа руската държавна телевизия - то не бе анонсирано предварително. Разговорите се провеждат във формат "на четири очи", потвърди президентският говорител Дмитрий Песков и  предположи, че..

публикувано на 22.12.24 в 20:11