Етнографският музей на открито "Етър" в Габрово гостува на Регионалния исторически музей "Академик Йордан Иванов" в Кюстендил с изложбата "Мозайка от занаяти". Поводът е 55-годишнината от откриването на музея "Етър". В залата на джамията "Ахмед бей" са показани над 200 експоната от традиционните занаяти, характерни за района на Централна стара планина. Някои са практикувани от векове, други са изчезнали, а трети са определени като занаяти в риск. Откриването е днес в 17.30.
Сред богатата палитра от занаятчийски изделия може да бъде видяна чантата на търговеца Ради Минев Червенаков от Боженци например. Тя наподобява дисаги и може да бъде носена не само на рамо, но и да се закача на седлото на коня. Според наследниците на търговеца Червенаков чантата е произведена в периода 1850-1856, а техният прародител е бил близък приятел с Петко Рачов Славейков. В изложбата са включени интересни свидетелства за развитието на традиционния занаят златарство през 19-и и 20-и век.
"Лодкарството – това е едно от характерните специфични занаяти в "Етъра". Той по принцип е един от така да кажем пренесените по-нови занаяти в Габровско, защото той се появява в нашия край след Балканската война. Техниката на изработка не е както чановете, които се леят, а тук се изчуква ламарина и звънът е по-интересен", каза Росица Динева – уредник в секция "Занаяти" в Етнографския музей на открито "Етър".
По време на изложбата може да се види и занаятът басмаджийство.
"Изработва се предварително една дървена матрица, щампа, която се изработва от марангозите, върху памучен плат. Тази матрица се боядисва и се образува всъщност шарката, която остава върху забрадката на жената. Занаяти други, които вече за съжаление загубват своето значение, това са папукчийството, изработването на традиционните обувки в миналото, които също са представени с технологичните процеси на изработка. Табачеството, формата на обработка на кожа, която е характерна за миналото, също е представена при нас. Почваме от занаятите, които са характерни за миналото, от античността каквото е грънчарството, тъкачеството, ковачеството до такива занаяти, които са културно наследство, или занаяти, които вече отиват към изкуството – каквато е дърворезбата, каквато е иконописта. Занаятите, характерни за нашия край, каквито са ножарството, гайтанджийството, дървостругарството", допълни Росица Динева.
В района на Кюстендил също има традиционно развитие на занаятите:
"Различното е, че във всеки край има конкретен занаят, който през различните периоди изживява своето цветущо развитие. В Габрово са едните занаяти, в нашия край са други. Това е конкретиката и спецификата. Ние правихме една изложба "Из кюстендилската чаршия", където при нас е медникарството развито, където е грънчарството, където е тъкачеството. Разбира се, част от занаятите са разпространени из цялата ни етническа българска територия, но в зависимост от начина на живот, икономическото развитие, бита на населението, всеки от занаятите изживява различен период на разцвет", каза Веска Спасова – уредник в Регионалния исторически музей "Академик Йордан Иванов" в Кюстендил.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..