Климатичните промени са явление, което има способността да засили неравенството, както и да задълбочи бедността. Малцинствата и коренното население в редица държави вече живеят с последиците от климатичната криза. Около това твърдение се обединиха експерти, които коментираха екологичните предизвикателства на дискусия, проведена в столицата.
Промяната на климата отправя сериозно екологично предизвикателство, което няма да остави незасегната нито една държава или общност в света. От повишаването на морското равнище и по-високите температури до все по-честите екстремни метеорологични явления като тежки бури - са само част от негативните последствия за нашата планета, посочва проф. Мария Нейкова, преподавател и изследовател на международните отношения в СУ.
Позовавайки се на данни на Световната банка проф. Нейкова илюстрира въздействието на климатичните промени върху живота на малцинствените общности и коренно население, които отдавна обитават крехки екосистеми, изключително чувствителни към последиците от променящия се климат.
„Ако само с 2 градуса се затопли Земята, между 100 и 400 млн. души ще гладуват, между 1 и 2 млрд. души няма да разполагат с достатъчно вода. Загубата от глобалната реколта също е нещо много важно“.
В Арктическия регион, където температурите се повишават два пъти по-бързо от останалата част от планета, саами и други местни общности се борят да се приспособят, тъй като топенето на леда и други въздействия заплашват традиционен поминък като еленовъдството.
Междувременно за около 80 процента от оставащото биологично разнообразие на планетата се грижи коренно население - те са и най-малко отговорни за промяната на климата. Въпреки това те са до голяма степен отстранени от дискусиите и вземането на решения на международно равнище.
„Вече имаме структурен проблем, който изисква постоянни действия. В тези постоянни действия малцинствата и коренното население трябва да намерят своето място, за да бъде защитен и начина им на живот“, посочи тя.
В този случай изменението на климата е елемент от по-широк контекст, където както човешките права, така и околната среда са застрашени в резултат на индустриалното развитие и навлизането на дейности като минното дело в техните територии. Налице е изключително голямо напрежение между икономическото развитие и запазването на природата, обобщава проф. Нейкова.
Така в жертви на икономическия растеж се превръщат и ненците -сибирски народ, чиято традиционна икономика отдавна се корени в номадското отглеждане на северни елени, риболова и лова. Днес номадският им начин на живот е застрашен от екологичните щети, произтичащи от експлоатацията на находищата на природен газ в полуостров Ямал, тъй като миграционните им пътища са нарушени от минната инфраструктура, замърсяването и последиците на климата. Така много млади ненци са принудени да мигрират в градовете, където често се борят, за да се интегрират и са изправени пред редица социални проблеми.
Журналистиката и медии рядко се интересуват от тези екологични кризи, подчертава проф. Мария Нейкова и призова това да се промени.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Собственици на овце във Велинград заявиха, че няма да допуснат умъртвяването на 1700 елитни овце на колегата им Димитър Илиев. За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните след излезли резултати от взета проба. Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории...
Европейският парламент одобри Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата. Кандидатурата ѝ беше подкрепена с 581 гласа "за", 34 "против" и 31 "въздържал се". Решението идва след изслушването й в комисията по бюджетен контрол, където тя получи одобрението на всички нейни членове. Одобриха кандидатурата на Илиана Иванова като..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза Томислав Дончев, депутат от ГЕРБ и заместник-председател на партията, в интервю пред БНР Според него решението за политическата криза е в малко повече разум, преодоляване на политическото его и..
Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш председател на БСП, народен представител в няколко предходни парламента, вицепремиер и министър на икономиката и индустрията в правителството на Кирил Петков. "Не искам това да е една от поредните нови..
"Зависимостта в политиката се оказа най-големият порок! Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!". Това написа съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков в социалната мрежа Facebook след изявлението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Според поста на Петков днешното изявление е било..
Общинското ръководство на БСП във Велико Търново определи като фалшива новина обявеното масово напускане на 92 членове на партията в града. Общинските съветници на БСП намаляха с един, след като Петко Тюфекчиев, един от обявилите се, че напускат, става независим съветник. Миналата седмица Петко Тюфекчиев заяви в предаването "12+3" по..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..