По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена.
Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична процедура, а демокрация се лекува с повече демокрация:
"Опасността да получим още от същото на нови избори е голяма, но демократичните процедури и практики не познават друг начин да се върви напред".
По думите му в момента не може да се създаде управление в България заради промените в Конституцията, които направи т.нар. сглобка:
"Последните избори са оспорвани от почти всички политически сили, влезли в парламента, а преди конституционните поправки служебните правителства на президента правеха избори, които преминаваха отлично и никакви проблеми нямаше с тези избори. Цялата промяна, която извърши онази сглобка, обрече страната на трагедията, в която се намираме в момента. ... За какво им е правителство, за да направят по-големи зулуми, по-добре избори, разбира се".
Според социолога в една парламентарна република, каквато е България, Народното събрание "е в правото си и в законната си сила" да вземе решение за промяна на правилата, по които си избира председател, "за да се отпуши парламентарната процедура и да може да тръгне въртележката с мандатите, за да се върви към избори".
"Ако не се стигне до избор на най-възрастния депутат, може да се тръгне и по посока на промяна на правилата, така че да заработи този парламент и да се тръгне или по посока на създаване на правителство, в което се съмнявам, или да се тръгне по посока на начало на работата на парламента, тъй като вероятно ще се събере мнозинство за промяна на изборните правила".
Ако се стигне до бързи нови избори, ПП-ДБ едва ли ще влязат в тях разцепени, прогнозира Стойчев.
Той изтъкна, че в обществото има очакване за нов политически играч:
"Този път вероятността да излезе президентът Румен Радев на политическия терен е доста голяма и твърде вероятно е това да се случи. Доверието е към него лично и той вероятно разбира много добре това. Изборът му е да жертва мандата си или да жертва България".
Радев е патриот и ще жертва мандата си, а не да жертва България, категоричен беше социологът.
Интервюто на Теодора Симова с Кънчо Стойчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Камион се е самозапалил на изхода на Пазарджик, в посока Пловдив. На място има противопожарни екипи. Няма пострадали. Районът е обезопасен. Към момента не е ясна причината за инцидента. Движението се регулира от "Пътна полиция". Призовават се шофьорите да карат с намалена скорост и повишено внимание.
Много палестинци започнаха да напускат град Газа, след като израелската армия предприе първите стъпки от операцията си за установяване на контрол над него, съобщиха властите. Военен говорител обяви, че израелските въоръжени сили вече действат в предградията Зейтун и Джабалия. Хамас: Плановете за завладяване на град Газа показват пренебрежение към..
"Явно в момента човекът, който може да разпорежда спешни мерки в държавата, се казва Делян Пеевски ." Това заяви пред БНР Свилен Трифонов, депутат от ПП-ДБ, член на временната парламентарна комисия за безводието, както и на комисията по околна среда, във връзка със спешните институционални действия, предприети по темата с безводието. Според..
" Няма розови понита, които да дойдат и да ни решат проблема с водата. Няма да викаме неволята. Пари има, ноу-хау има, решението е в частния сектор - концесия. Няма друго решение. Политиците трябва да стартират незабавно работа в тази посока". Това заяви пред БНР Никола Янков - предприемач, бивш зам.-министър на икономиката, част от икономическия..
Ограничава се престоят и паркирането на места около Националния стадион "Васил Левски" от 8 ч. заради футболната среща между Професионален футболен клуб "Левски" и "Аз Алкмаар" Нидерландия, съобщиха от Столичната община. Мачът ще се състои тази вечер от 21:00 ч.
"Във Вакарел 30 години лятото нямахме вода. Аз съм израснал без вода . Като станах кмет, се направи довеждащият водопровод, водопроводът на селото също е подменен. При нас има вода, постоянно пристига, но не можем да разширим тръбите, за да задоволим прищевките на хората . Местните хора са живели в тоя ад без вода. Ние имахме баня, а..
От началото на годината до момента по схемите за държавна помощ на българските земеделци са изплатени 120 970 040 лв. Данните са от брояча на страницата на Държавен фонд "Земеделие". 1 456 666 000 лв. пък са парите, които фермерите у нас са получили като европейски субсидии по директните плащания от 16 октомври до днес. Броячът е сред..
Българската политическа позиция и на дипломацията ни няма да се промени и ще остане подкрепата за Украйна. Като се дискутира изпращането на войски и..
Министърът на туризма Мирослав Боршош ще посети днес град Априлци, за да се запознае с трасето, предвидено за изграждане на лифт от квартал "Острец"..
Очаква ни гореща политическа есен - протести срещу завладяната държава и институциите-бухалки, организирани от ИПВ и граждански организации, ще..