100 хиляди са пациентите с деменция у нас, като 75-80 на сто от тях са с Алцхаймер. Болестта засяга предимно хора над 65-годишна възраст, но има един контингент от 4-5 на сто, които развиват болестта преди 50-ата или 60-ата година, каза пред "Хоризонт професор" Пенко Шотеков, началник на Клиниката по нервни болести в Университетската болница "Свети Иван Рилски". На 21 септември се отбеляза Световният ден за борба с болестта на Алцхаймер.
"Съдовата деменция е свързана винаги с някакво сърдечно-съдово заболяване, най-често хипертонична болест, дълготрайна, нелекувана както трябва, или пък някаква сърдечни заболявания (най-често аритмия) и се дължи на лезии – увреди на мозъка вследствие на засягане на малките съдове на мозъка. Така че често пъти, като направим при един възрастен човек ядрено-магнитен резонанс, виждаме ги тези лезии, пръснати в централната нервна система. При тази вид деменция, първо тя се развива много по-бавно и постепенно. Освен това там ядрото на личността, както ние казваме "кой си ти, къде живееш какво правиш", винаги дълго време е запазена, докато се загубват паметовите функции и от за оперативната памет най-често. Това състояние може да продължи доста по-дълго време, отколкото една деменция, която е от дегенеративен тип, каквато е болестта на Алцхаймер".
Когато човек има нарушения на паметта, трябва да потърси лечение от невролог:
"В България има немного центрове, които се занимават с тези заболявания и които правилно насочват диагнозата и съответно лечение, ако е необходимо".
Болестта Алцхаймер се появява над 65 години
"Това, което съществува на пазара и което е утвърдено като лечение, това са медикаменти, които са три вида".
В момента има над 100 субстанции, които се изследват за лечението на това заболяване. Тук се навлиза дълбоко в биохимията на обмяната на клетката:
"Интелектуалният труд, социалните контакти подобряват състоянието или поне задържат заболяването. На възрастни хора ние препоръчваме, независимо дали имат някакви начални разстройства на кондицията. Първо, да поддържат много социални контакти. Да се събират с близки, познати на кафенце, с роднини, хоби- рисуване, готвене. Това хоби да го поддържат. Да се занимават с умствена дейност – четене на книги, на списания, на вестници, гледане на телевизия, коментиране на събития, решаване на ребуси. Не трябва да оставяме мозъка да мързелува".
Цялото интервю чуйте в звуковия файлНад 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..