На 21 септември се навършват 120 години от рождението на големия български бас Михаил Попов. Повече от 40 години той беше на сцената и концертния подиум, пресъздаде целия басов репертоар в Софийската опера, а повечето му роли са и днес еталон за певческо и актьорско майсторство. Съвсем ясно си го спомням в някои от ролите, в които съм го гледала - като Кончак, Зарастро, Гремин, Иван Сусанин, Кутузов. Първото нещо, което правеше впечатление, беше невероятният му глас - мощен, тембрист, прекрасно поставен, глас на истински бас по природа. Днес рядко може да се чуе такъв внушителен глас - с впечатляващ нисък регистър, стабилни височини, неповторим тембър. Той имаше и внушителна осанка на сцената - сдържано, но въздействащо актьорско присъствие, имаше всички дадености на изключителен оперен певец.
Михаил Попов е роден на 21 септември 1899 г. в Плевен и първите си уроци в музикалното изкуство получава от баща си - начален учител и любител музикант. Още от ученическите си години Михаил Попов участва активно в концерти, оперети, свири на цигулка, даже участва в спектаклите на любителска театрална трупа. През 1920 г. започва обучението си в Юридическия факултет на Софийския университет, като едновременно с това пее в хора на Операта и взема уроци по вокална постановка при Иван Вулпе. Гласът му прави впечатление и в операта и му дават малки роли - Йохан от „Вертер“, Вампирът от „Запустялата воденица“ на Маестро Атанасов, Креспел от „Хофманови разкази“ и др.
През 1923 г. Попов печели конкурс на Министерството на просветата за стипендия за обучение в Италия. В Неаполската консерватория постъпва в певческия клас на Де Лучия и Рош и успява да овладее принципите на белкантото, добива стабилна вокална техника. Явно, че Попов прави впечатление и в Италия, защото участва с успех в съвместни концерти с големите по онова време певци Джили и Скипа. При завръщането си в България той е приет за солист в Операта, изнася концерти – първо в родния си град, после и в София на 15 май 1927 г., съпровожда му Асен Найденов. Оценките са блестящи и той прави дебюта си същата година с ролята на Мефистофел от операта на Гуно “Фауст“. След забележителния успех Попов подготвя ролите на Кардинал Брони от „Еврейката“, Даланд от „Летящият холандец“, Осмин от „Отвличане от сарая“, Кецал от „Продадена невеста“, Лепорело от „Дон Жуан“, Дон Паскуале от операта на Доницети и още много други, но в една роля изпъква особено - на Княз Гремин от „Евгени Онегин“ на Чайковски. За първи път я пее през 1929 г. и тя остава в репертоара му до края на певческата му кариера.
Чуйте още подробности от биографията на Михаил Попов и отзив на музикалния критик Розалия Бикс за неговото присъствие на българска сцена в звуковия файл.
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейския поглед на изкуството . То умело запечатва..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.