„Ние имаме нужда да излезем от битовото си състояние и когато танцуваме, създаваме тази аура на вибрации около себе си, от която протичат тези реакции, които ни правят щастливи“. Това сподели в предаването „Преди всички“ Боряна Сечанова, хореограф и директор на балет „Арабеск“ в навечерието на новия сезон.
По думите на хореографа „танцът ни създава усещане за съвкупност между земята и небето“:
„Когато публиката остане индиферентна, танцът не ѝ носи удоволствие, но когато е част от това, което се случва на сцената, тогава усещането за съпреживяване се превръща в най-важното нещо… Хореографията всеки път тръгва по различен начин - от музиката, от сюжета. Ние сме част от сложна социална система, тоест танцовото изкуство не е изолирано от другите изкуства. То е много социализирано“.
Първата премиера за новия сезон на балет „Арабеск“ е на 4-ти октомври – „Опера Diva“, вдъхновена от трагичните персонажи на жените от прочути опери, които дават всичко за любовта и принасят най-високата жертва – живота си.
„Опера Diva“ е не само удоволствие за слуха, но и за визията. Това е възможност на изключителното филигранно майсторство на танцьорите. Това е спектакъл, в който се преплитат съвременното танцово изкуство, класическата музика, съвременната визия и класическият танц. Когато един спектакъл действа толкова широко на нашите сетива, тогава преживяването е много пълно“, каза още Сечанова.
Интервюто с Боряна Сечанова можете да чуете в звуковия файл.
Музикалният театър и балет „Арабеск“ представиха днес акценти от новия сезон. Откриването е на 29 септември от 17 часа с юбилейния концерт „Влез в моя сън“, който е посветен на 60-ия юбилей на главния диригент на театъра Юли Дамянов. Първата премиера..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..