До 2-ри октомври може да бъде разгледана изложба с детски рисунки, нарисувани от деца с кохлеарна имплантация. Картините са подредени в градината пред "Кристал" в София. На 16-и юни 2019-а година се навършиха 20 години от първата кохлеарна имплантация в България. Тя дава шанс на хората със слухови увреждания да чуват богатството от звуци.
"Кохлеарната имплантация или кохлеарната имплантатна система е медицинско изделие, което се ползва при хора с пълна глухота и техническо средство, което подпомага възстановяването на слуха. Така, че потребителите на тези системи да са едни пълноценни граждани", каза Тодор Абаджиев.
Първата интервенция в България е направена през юни 1999 година в УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"
"От тогава досега има вече над 700 човека потребители на такива системи. Като това са деца от 1-годишна възраст до възрастни. Мисля, че най-възрастният е около 65 години".
Целта на кампанията „20 години кохлеарна имплантация в България - надежда, превърната в реалност” е да покаже, че децата с кохлеарна имплантация имат талант.
В кохлеарната имплантация са обвързани много специалисти, обясни Тодор Абаджиев:
"Наистина родителите на такива деца са доста амбициозни и искат най-доброто от своите деца".
Здравната каса поема разходите за кохлеарните имплантации
"Когато е установено при едно дето, че то има слухов проблем, веднага след раждането или малко след това, поставянето на такава кохлеарна имплантатна система е най-добре да стане около 1-годишна възраст и съответно тези деца наистина имат много добри резултати, тъй като при тях някак си процесът върви естествено".
Трудностите, които срещат родителите и пациентите
"Поддръжката след това, защото наистина това е едно техническо средство. Поддръжката след изтичане на гаранционния срок и обезпечаването с батерии, тъй като те сами трябва да си го купуват, а наистина е сравнително голям разход това за семействата", допълни Тодор Абаджиев.
12-годишната Ирен Йовчева спечели първа награда в националния конкурс за детска картина "Звуците на живота“. Нейни рисунки са представени в изложбата в градината пред "Кристал" в София.
"Смисълът на самата картина "Мама, татко и аз" беше, че нашето семейство, въпреки всички трудности, е много сплотено и винаги, когато имаме проблем и трябва да се открие отговор, винаги преди да кажем решението си, го споделяме с всички членове и откриваме нужния отговор", каза в предаването "Закуска на тревата" Ирен Йовчева.
Посланието на Ирен Йовчева към всички родители, чиито деца имат увреден слух
"Бих казала, че въпреки всички трудности да не скланят глава пред трудността, ами по-скоро да си вдигнат главата и да вярват в себе си и още повече да вярват в своето дете, че въпреки всичко, което то преживява, то ще се оправи, ще се възстанови чрез всичките нужни действия след това. То ще бъде оправено и животът му ще продължи нормално".
Повече можете да чуете в звуковия файлНад 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..