Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Елизабет Дюше: Във Франция има добра система за закрила на културното наследство

Елизабет Дюше
Снимка: Ани Петрова
Професорите Елизабет Дюше и Даниел Дюше се срещнаха с главния архитект на София Здравко Здравков и с експерти на Министерството на културата. Френските специалисти участваха в международна конференция за опазване на културното наследство във Видин, организирана от Софийския дискусионен форум.

Какви инструменти предлага Франция за опазване на наследството, даже когато то е частна собственост?

"Ние наистина имаме една система за закрила на културното наследство, която покрива цялата градска зона, като се отделя специално значение на архитектурното наследство, взема се предвид културното наследство, пейзажите, градската среда, в която има такива културни паметници. Но също така се взема предвид и животът, който тече в тези квартали, като се работи по проблемите на настаняване, на търговия, на оборудване и по културните въпроси", каза професор Елизабет Дюше.

Има и второ ниво за закрила на културно наследство, което се отнася до по-малко престижни комплекси:

"Но също така се отнася до части от територията, в които околната среда, атмосферата е изключително важно, защото често пъти служи като фон на централните части на града."

Построяването на една нова сграда не е по-евтино, отколкото да се ремонтира сграда, паметник на културата

"Нашите системи за закрила на градските комплекси, по тази система се закрилят и консервират паметниците на културата, културното наследство, но също така се регулира новото строителство. Ако не могат да се построят повече квадратни метри, отколкото заема настоящата стара сграда, къде е интересът да се премине към едно ново строителство", допълни професор Елизабет Дюше.

Днес интересът е изключително голям не само за запазване на културното наследство, въобще за запазване на облика на центровете в градовете, каквито са към момента.

"Смятам, че във Франция в момента привилегироваме качественото по отношение на количественото. Това вече се прави във Франция и си даваме сметка, че масовият туризъм вече не се развива, не е интересен. Все повече французи и чужденци искат да отидат, да посетят обикновени такива селски местности, малки селца и които въобще вече не се интересуват от така наречените фабрики за туристи. Искат да видят това, което се е правило 60-те, 70-те години, защото едни и същи сгради могат да изглеждат различно между 60-те години и 21-ви век", каза в предаването "Хоризонт до обед" Даниел Дюше.

Използва ли се във Франция опазването на културното наследство за предизборни цели по време на кампания

"Да, това е едно много голямо, много важно предизвикателство за кметовете. Ще имаме общински избори през март 2020 и вече предизборната кампания започва и си даваме сметка, че всички партии, всички кандидати се облягат и на тази тематика. А ние така като бюро за външни проучвания в момента финализираме документацията, за да могат кметовете - настоящи и бъдещи - да разполагат с нея по време на тяхната кампания", коментира професор Елизабет Дюше.

"Естествено е при нас културното наследство да се вземе предвид при избори, при предизборни кампании, защото нашите документи, свързани с градоустройството, в по-старите градове надхвърлят историческите рамки и се поставят въпроси за настаняването на хората, устойчивото развитие", допълни професор Даниел Дюше.

За процеса на възстановяване на катедралата "Нотр Дам"

"Като специалист, като професионалист аз гледам на нещата, специално свързани с "Нотр Дам", с много тъга, но също и с много надежда, че всичко изгоряло ще бъде възстановено. Съвсем излишен дебат е дали стрелката, която падна първа при пожара на "Нотр Дам" трябва да бъде възстановена такава, каквато е била, или по някакъв по-модернистичен начин. Това е дебат, който не бива да се случва изобщо. Това, което ни занимава и ангажира в момента, е да се направи всичко възможно, за да се избегне допълнително сриване на сградата", каза професор Даниел Дюше.

Повече можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14