Какви инструменти предлага Франция за опазване на наследството, даже когато то е частна собственост?
"Ние наистина имаме една система за закрила на културното наследство, която покрива цялата градска зона, като се отделя специално значение на архитектурното наследство, взема се предвид културното наследство, пейзажите, градската среда, в която има такива културни паметници. Но също така се взема предвид и животът, който тече в тези квартали, като се работи по проблемите на настаняване, на търговия, на оборудване и по културните въпроси", каза професор Елизабет Дюше.
Има и второ ниво за закрила на културно наследство, което се отнася до по-малко престижни комплекси:
"Но също така се отнася до части от територията, в които околната среда, атмосферата е изключително важно, защото често пъти служи като фон на централните части на града."
Построяването на една нова сграда не е по-евтино, отколкото да се ремонтира сграда, паметник на културата
"Нашите системи за закрила на градските комплекси, по тази система се закрилят и консервират паметниците на културата, културното наследство, но също така се регулира новото строителство. Ако не могат да се построят повече квадратни метри, отколкото заема настоящата стара сграда, къде е интересът да се премине към едно ново строителство", допълни професор Елизабет Дюше.
Днес интересът е изключително голям не само за запазване на културното наследство, въобще за запазване на облика на центровете в градовете, каквито са към момента.
"Смятам, че във Франция в момента привилегироваме качественото по отношение на количественото. Това вече се прави във Франция и си даваме сметка, че масовият туризъм вече не се развива, не е интересен. Все повече французи и чужденци искат да отидат, да посетят обикновени такива селски местности, малки селца и които въобще вече не се интересуват от така наречените фабрики за туристи. Искат да видят това, което се е правило 60-те, 70-те години, защото едни и същи сгради могат да изглеждат различно между 60-те години и 21-ви век", каза в предаването "Хоризонт до обед" Даниел Дюше.
Използва ли се във Франция опазването на културното наследство за предизборни цели по време на кампания
"Да, това е едно много голямо, много важно предизвикателство за кметовете. Ще имаме общински избори през март 2020 и вече предизборната кампания започва и си даваме сметка, че всички партии, всички кандидати се облягат и на тази тематика. А ние така като бюро за външни проучвания в момента финализираме документацията, за да могат кметовете - настоящи и бъдещи - да разполагат с нея по време на тяхната кампания", коментира професор Елизабет Дюше.
"Естествено е при нас културното наследство да се вземе предвид при избори, при предизборни кампании, защото нашите документи, свързани с градоустройството, в по-старите градове надхвърлят историческите рамки и се поставят въпроси за настаняването на хората, устойчивото развитие", допълни професор Даниел Дюше.
За процеса на възстановяване на катедралата "Нотр Дам"
"Като специалист, като професионалист аз гледам на нещата, специално свързани с "Нотр Дам", с много тъга, но също и с много надежда, че всичко изгоряло ще бъде възстановено. Съвсем излишен дебат е дали стрелката, която падна първа при пожара на "Нотр Дам" трябва да бъде възстановена такава, каквато е била, или по някакъв по-модернистичен начин. Това е дебат, който не бива да се случва изобщо. Това, което ни занимава и ангажира в момента, е да се направи всичко възможно, за да се избегне допълнително сриване на сградата", каза професор Даниел Дюше.
Повече можете да чуете от звуковия файл." Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..