Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподаватели и учени обсъждат проблемите на "невидимите" за статистиката хора

Пол Клутур, Светла Колева, Мартин Меспуле /от ляво надясно/
Снимка: Ани Петрова

„Университет за всички“ е академична инициатива, създадена с усилията на преподаватели и учени по социални и хуманитарни науки в Нов български университет, Софийският университет "Свети Климент Охридски" и Института за изследване на обществата и знанието към БАН. Инициативата започва през януари 2019 с идеята не просто да бъдат направени видими социалните и хуманитарни науки, но да започне един диалог с широка аудитория.

"Тематичният блок на тазгодишната академична година е "Непотребните- хора, държави, култури, науки". Именно чрез един тематичен блок, който поставя акцент върху това, което е ценно в дадено общество. Как то става значимо или незначимо. Как девалвират определени стойности, хора, практики, норми", каза Светла Колева, социолог.

Невидимите в статистиката са тези, които съществуват, но които не могат да бъдат преброени.

"Например безработните, които не се регистрират в бюрата по труда. Също бездомните, които нямат жилище, които са останали на улицата, но също не търсят социална помощ. Невидимите са тези, които се намират във форма на социална изолация", каза професор Мартин Меспуле, преподавателка по социология от Университета в Нант

Във Франция е развита социалната защита

"Целта е да не бъде оставен нито един човек, нито един индивид без помощ. Социалните работници смятат и това е тяхната мисия, че трябва да достигнат до най-голям брой хора, които статистиката не отчита и не преброява".

Чувството за социално декласиране и безполезност нараства, тъй като във Франция има силни социални неравенства. 

"Много хора губят работата си или са загубили работата си. В резултат на дълбоки трансформации в системата на заетост. За тях това е загуба на социален статус, за тези хора, които са загубили работата си".

Социално невидими са тези, които не търсят социалните си права

"Например безработни, част от тях търсят правата си, търсят социална помощ, но други не пристъпват към това, защото или не са информирани, а други не правят това,  защото за тях това е въпрос на човешко достойнство. Тези хора смятат, че могат да намерят решение без помощта на държавата", допълни професор Мартин Меспуле, преподавателка по социология от Университета в Нант.

Основната дейност на кмета на Нант е да се потърси подкрепа за социално слабите. Нант е град с 600 хиляди жители.

"Нашата основна задача е да достигнем наистина до невидимите хора в проблемните квартали и също в различните публични пространства", каза Пол Клутур, който работи в Общината на Нант.

Повече можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първият рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната до сега ислямска..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38