Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вещиците от Витоша се включват в „Софийски магьосници“

Мартин Колев
Снимка: Иван Русланов

„Софийски магьосници“ се превърна в една от най-успешните български поредици. Към магическия свят на любимите герои читателите отново ще поемат с третата част „Вещиците от Витоша“. 

Авторът Мартин Колев определя произведенията си като градско фентъзи. „Обикновено става въпрос за големи градове като Москва, Ню Йорк, Лондон, а вече и София. Магическите същества или магьосниците живеят в тайна от другото население. Появяват се и митологични същества“, разказа Мартин за предаването „Изотопия“.

Голямата идея за „Софийски магьосници“ се появява преди около пет години. Мартин признава, че от дълги години иска да разкаже за своя личен свят на магията: „Обичам да чета творби с магьосници и битки от малък, но винаги, когато се е появявала такава поредица, която много ми е харесвала, се разочаровах от това, че тези истории се развиват в други държави“. Тъжно му е било и от това, че не е могъл да посети любимите си магически места по пътя към училище.

Относно сюжета на поредицата си Мартин повдига завесата: „Имаме история за магьосници, които живеят в София. Те са във враждуващи фракции, които се наричат зорници и здрачници, символизират светлината и здрача“.

Някои от тези магьосници започват да изчезват загадъчно и зорниците и здрачниците трябва да се обединят, за да разкрият загадката на изчезванията. Впоследствие се появяват самодиви, нестинарки, а вече и витошките вещици, обобщава младият писател. 

„Първоначално много ми се искаше да включа Витоша като някакъв по-голям герой в историята. Исках и Витоша да се появи, защото освен, че е символ на София, има и много интересна роля в пейзажа. Обикновено я възприемаме като украса на хоризонта, но когато отидем там, виждаме колко различна е атмосферата.“

Мартин много искал да включи в книгата и вещици. Магичните същества, носещи не толкова приятна слава, решава да ситуира именно на Витоша.

Изкуството е голяма част от израстването на Мартин Колев. Баща му също пише, а майка му се занимава с артистична дейност, преди да започне работа в читалище. Мартин е бил и книжар в една от големите вериги. Наблюдава отблизо връзката между книгата и читателя: 

„Да си говориш с хората директно, когато идват и си търсят нещо интересно за четене, е много полезно, защото имаш възможност да си говориш за книги.“ Едно от посланията, които разбира по време на битието си като книжар, е, че всеки един от читателите търси своя вид магия. Нещо, което да им помогне да избягат от сивото ежедневие. „Друго важно нещо, което открих тогава и продължава да ме напътства, е колко е важно да помниш, че никой не ти дължи времето си“, споделя Мартин Колев.

Още за неговия магичен свят чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51