Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България се включва в Европейската нощ на учените за 13-а поредна година

| обновено на 27.09.19 в 10:50

За 13-а поредна година България се включва в Европейската нощ на учените. Инициативата, финансирана от Европейската комисия, се провежда в последния петък на месец септември в около 300 града на Стария континент.

Целта е да се предизвика широк обществен интерес към ролята на учените за развитието на обществото. У нас университетите и научните институти ще отворят врати с организирани събития от 18 до 22 часа.

150 събития на 52 места в 13 града на страната и очаквани 50 хиляди посетители - така накратко изглежда 13-о издание на Нощта на учените у нас. Официалното й откриване е от 18.30 ч. в ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Акцент в програмата тази година е привличането на младите хора към науката. По тази причина от 14 до 18 часа в Алма Матер ще има разположени ателиета и практически работилници за деца, чрез които те ще могат да се докоснат до вълнуващия свят на учените. Във Физическия факултет пък ще бъде проведено виртуално посещение на големия адронен колайдер в Церн.

Програмата на Нощта на учените 2019 включва още изложби за значението на науката в ежедневието, срещи и дискусии с български учени, прожекции на филми за тях, кабинети по любопитство, панаири на знанието, музикални и поетични изпълнения.

В предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" доц. Елисавета Гурова от Софийския университет посочи, че целевата аудитория са децата:

"Имаме нужда да привличаме млади таланти в науката. Има застаряване на преподавателския състав. Трябва да постигнем устойчивост и да формираме бъдещите иноватори и изследователи. Това трябва да започне от ранна възраст. Целева аудитория са и учителите, защото те могат да "запалят" децата".

Над 150 деца от страната са участвали със свои проекти в конкурса "Пътешествие във времето", каза доц. Гурова и добави, че днес финалистите ще представят проектите си и ще се състои официалното награждаване. 

Тазгодишната тема на Нощта на учените е "Учените в мрежовото общество". 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарни избори в Германия, ХДС/ХСС води в проучванията

Днес Германия избира нов Бундестаг с очаквания за смяна на властта в Берлин. В социологическите допитвания води консервативният блок ХДС/ХСС, а вероятният следващ канцлер на Германия е християндемократът Фридрих Мерц. В същото време голяма част от избирателите не очакват съставяне на стабилно правителство. В последните дни от..

публикувано на 23.02.25 в 08:10

Месни заговезни - подготовка за началото на Великия пост

Осем седмици преди Великден - православните християни отбелязват днес Месни заговезни. Денят е известен като Неделя Месопустна. По стара традиция на трапезата се слагат само месни ястия като подготовка преди началото на Великденските пости, които тази година ще започнат след Сирни заговезни следващата неделя.

публикувано на 23.02.25 в 07:59
Доналд Тръмп на Конференцията за консервативно политическо действие.

Тръмп: Опитвам се да върна парите, дадени за войната в Украйна

Доналд Тръмп и неговият екип са се съсредоточили върху преговорите за прекратяване на войната в Украйна. Американският президент има увереност, че това може да бъде постигнато идната седмица, "въпреки че толкова кратък срок изглежда труден, заявиха от Белия дом". Изявлението беше направено от прессекретаря на Белия дом Керълайн Левит, малко..

публикувано на 23.02.25 в 07:53
Центърът на Изюм, 4 февруари 2025 г.

Поне три жертви на нови руски удари в Украйна

Украинските власти съобщиха за трима загинали при нови руски въздушни удари. Руският президент Владимир Путин заяви, че обезпечаването на военните сили, които се сражават в Украйна - е стратегически приоритет за страната. Украйна съобщи за жертви и ранени при руски атаки в източния индустриален град Костантиновка, където са повредени..

публикувано на 23.02.25 в 07:44

Конкурс за най-добро вино се проведе в Златоград

Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград. Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година.  В категорията „Червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „Бяло вино и Розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..

публикувано на 23.02.25 в 06:41
проф. д-р Добромир Димитров

За първи път МУ в Плевен приема чужденци в специалност "Медицинска сестра"

В Медицинския университет в Плевен започна учебната година за новия випуск чуждестранни студенти, приети в англоезичен курс на обучение по медицина и здравни грижи. Редовните занятия започнаха за 330 студенти от 33 държави. За първи път има новоприети студенти от Уганда и от Доминиканската република и Федерация Сейнт Китс и Невис. Тази..

публикувано на 23.02.25 в 06:30
Прилагане на орална ваксина срещу полиомиелит в Пакистан.

СЗО започна ваксинация срещу полиомиелит в Газа

В Ивицата Газа започна нова масова ваксинация на деца срещу полиомиелит, организирана от Световната здравна организация.  Планира се над 590 хиляди деца под 10 години да получат орална ваксина тип 2, за да бъдат защите от детски паралич. Кампанията ще продължи до 26-и февруари. Причина за здравната инициатива беше установяването на вируса на полиомиелит..

публикувано на 23.02.25 в 05:37