За 13-а поредна година България се включва в Европейската нощ на учените. Инициативата, финансирана от Европейската комисия, се провежда в последния петък на месец септември в около 300 града на Стария континент.
Целта е да се предизвика широк обществен интерес към ролята на учените за развитието на обществото. У нас университетите и научните институти ще отворят врати с организирани събития от 18 до 22 часа.
150 събития на 52 места в 13 града на страната и очаквани 50 хиляди посетители - така накратко изглежда 13-о издание на Нощта на учените у нас. Официалното й откриване е от 18.30 ч. в ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Акцент в програмата тази година е привличането на младите хора към науката. По тази причина от 14 до 18 часа в Алма Матер ще има разположени ателиета и практически работилници за деца, чрез които те ще могат да се докоснат до вълнуващия свят на учените. Във Физическия факултет пък ще бъде проведено виртуално посещение на големия адронен колайдер в Церн.
Програмата на Нощта на учените 2019 включва още изложби за значението на науката в ежедневието, срещи и дискусии с български учени, прожекции на филми за тях, кабинети по любопитство, панаири на знанието, музикални и поетични изпълнения.
В предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" доц. Елисавета Гурова от Софийския университет посочи, че целевата аудитория са децата:
"Имаме нужда да привличаме млади таланти в науката. Има застаряване на преподавателския състав. Трябва да постигнем устойчивост и да формираме бъдещите иноватори и изследователи. Това трябва да започне от ранна възраст. Целева аудитория са и учителите, защото те могат да "запалят" децата".
Над 150 деца от страната са участвали със свои проекти в конкурса "Пътешествие във времето", каза доц. Гурова и добави, че днес финалистите ще представят проектите си и ще се състои официалното награждаване.
Тазгодишната тема на Нощта на учените е "Учените в мрежовото общество".
За поредна година Софийската митрополия и столичният храм "Св.Седмочисленици" организират литийно шествие в чест на Евтимий Търновски, последният патриарх на Второто българско царство, когото църквата почита днес. Шествието ще се проведе от известния столичен храм до паметника на патриарх Евтимий в центъра на София. Тази година литията ще води..
Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп ще положи клетва и ще встъпи официално в длъжност, започвайки своя втори мандат в Белия дом. Церемонията по встъпването в длъжност, която този път ще премине под мотото "Нашата трайна демокрация: конституционно обещание" ще започне в 11.30 часа преди обед Вашингтонско време, или в 18.30..
"Настроенията в САЩ, а може би и в останалата част на света, са за значителна промяна в политическия пейзаж на Америка в следващите 24 часа. На събитие във Вашингтон в късния неделен следобед Тръмп говори за бързи действия след като започне вторият му мандат . Той обеща на събралите се да се справи с всяка криза, пред която е изправена..
Съоръженията в испанския зимен курорт Астун отново работят с изключение на лифта, който се повреди в събота и рани десетки хора. Гражданската гвардия разследва инцидента. От компанията, която управлява курорта обявиха, че знаят какво е довело до инцидента, но не са наясно защо се е случило. Търговският директор Андрес Пита посочи, че една от ролките на..
Със среща днес между президента на Кипър Никос Христодулидис и лидера на кипърските турци Ерсин Татар започва ново развитие в процеса по Кипърския въпрос под егидата на ООН. Двамата ще обсъдят отварянето на нови пропускателни пунктове през демаркационната линия, разделяща острова, съобщава кореспондентът ни в Кипър Бранислава Бобанац. За първи път..
Правителството на Кипър предоставя 3 млн. евро безвъзмездни средства за модернизацията на хотели в планински, селски и отдалечени райони. Новата програма, заявления за участие в която се подават от днес, цели да повиши конкурентоспособността на кипърския туризъм. Новата грантова схема е насочена към укрепване на туристическата инфраструктура в..
Добре известен факт е, че повечето американски президенти са с ирландско, английско, шотландско или уелско потекло, но задълбочено разследване на Би Би Си установи, че корените на петима от тях не само са в едно и също английско графство – Съмърсет, но и едно и също село. Джон Адамс става втори президент на САЩ през 1797 година, след като е бил първи..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..