Промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух бяха приети на второ четене в Комисията по околна среда. Промените предвиждат строг контрол върху операторите на горивни инсталации на твърдо гориво и биомаса.
Необходимо е да се гарантира в максимална степен строг контрол и да не се допуска замърсяване, каза в интервю за "Хоризонт" Ивелина Василева, председател на Комисията по околна среда в Народното събрание.
"Ние, колегите от парламентарната група на ГЕРБ, подкрепени от колегите от групата на „Обединените патриоти“ внесохме предложения, с които налагаме строги изисквания - да бъде въведено задължително видеонаблюдение в операторите, които работят с изгаряне на твърдо гориво и биомаса. Това са така наречените големи и средни горивни инсталации. Изискването ни е да бъде въведено видеонаблюдение както на местата, където се внася горивото в технологичния процес, т.е. да се наблюдава технологичният процес, така и на местата, където се съхранява горивото", обясни Ивелина Василева в предаването „Хоризонт до обед“.
Видеонаблюдението е необходимо да бъде обезпечено така, че да има достъп от страна на контролните органи, Регионалните инспекции по околната среда и водите и общините, подчерта тя.
"Много хора се притесняват от това, че има нерегламентирано изгаряне на непозволено гориво. По този начин - чрез видеонаблюдението, освен това операторите ще бъдат задължени да съхраняват и записите в рамките на 6 месеца, за да има възможност и за последваща проверка, ако има някакви съмнения за нерегламентирана дейност. Така хората също ще имат достъп до тази информация", допълни Василева.
Ефективният контрол е ключът към недопускане на замърсяване на въздуха, категорична е тя и добави:
"Надявам се, че след тези промени, които предлагаме, наистина ще бъдат елиминирани практики, при които нерегламентирано да се изгарят отпадъци или горива, които не са позволени. Комплексните разрешителни и оценките за въздействие върху околната среда са инструментите, които гарантират, че не трябва да бъде допускано подобно нарушение. Ако то бъде допуснато, то тогава има механизми за налагане на глоби, санкции и те ще имат и дисциплиниращ ефект, т.е. никой да не си позволява подобна практика".
При енергийното оползотворяване на отпадъците има значителни ползи за околната среда, каза министърът на околната среда Нено Димов.
"Предотвратяват се замърсяване и риск за околната среда. Това оползотворяване има и своите икономически ползи - спестяват се значителни разходи за енергийни суровини, преки разходи, свързани с депонирането на отпадъци, в това число заплащане на такси и отчисления, разходи за последващи рекултивации на депата. Важна екологична полза при изгарянето на горивата от отпадъци е свързана с намаляването на основното замърсяване на въздуха. Резултатите от периодични лабораторни анализи показват, че като цяло емисионният фактор на парникови газове е близък до този на природния газ и доста по-малък от този на въглищата. Иначе казано използването на RDF като гориво вместо въглища води до намаляване на емисиите на парниковите газове от инсталациите, което е основна цел на екологичната европейска политика", каза министърът на околната среда Нено Димов.
В най-новото законодателство на Европейския съюз към 2035 година са заложени амбициозни цели за 65% рециклиране на битовите отпадъци и ограничаване на тяхното депониране до 10%.
"Ясно се вижда, че най-малко 25% от общото количество битови отпадъци следва да бъдат изгаряни, в противен случай целта от 10% депониране е немислимо да бъде постигната. От 2005 година досега от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околна среда са издадени 8 броя комплексни разрешителни за извършване на дейности по оползотворяване на RDF отпадъци", каза Нено Димов.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..