Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С „Петя и вълкът“ на Прокофиев започва новият сезон на Фортисимо Фамилия

Снимка: fortissimo.bg

На 13 октомври в зала „България“ е първият концерт за Фортисимо Фамилия по произведението „Петя и вълкът“ на руския композитор Сергей Прокофиев. Разказвачи на симфоничната приказка са Иван Юруков и Мая Бежанска. Диригент е Славил Димитров.

„Аз мисля, че освен децата, успяхме да образоваме и техните родителите, и нас самите, и актьорите, които се влюбиха в класическата музиката. Вече седем или осем години, когато в началото ги канихме, те бяха доста така страхливи и плахи, сега се очакват сезоните с голямо нетърпение и се включват много, как да кажа, много сърцато. Те просто обичат програмата и това няма как да не се предава и на децата. Изградили сме доста приятни отношения с актьорите. Те ни обичат, ние ги обичаме“, каза Александър Чобанов.

Това е едно произведение на Сергей Прокофиев, което аз си мисля, че всяко едно дете трябва да чуе, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Павел Златаров.

„Това е едно произведение, което се изпълнява от Хонконг до Лос Анджелис, минавайки през всички останали страни на света, невероятно популярно е, в Америка е много популярно. Изключителни актьори са участвали в изпълнението на това произведение. Стинг е един от малкото, Дейвид Бауи, огромни холивудски актьори са чели“, допълни Павел Златаров.

Музиката разказва истории

„Но най-важното за нас като музиканти, като хора, които се опитваме да доведем музиката до най-малките слушатели, е именно да им разкажем история. Да видят те, че зала „България“ не е едно страшно място, на което отиваш да скучаеш и да те дисциплинират, а това е едно място, където музиката разказва истории“, обясни Павел Златаров.

Новият сезон на Фортисимо Фамилия предлага интересни пиеси за публиката.

„Специално за детския сезон мисля, че събитието е връщането на малките концерти. Тези приказките за инструментите в камерна зала, тъй като те от доста време не сме имали. Тази публика, която отгледахме с първия им сезон така да кажа, тя вече поизрасна и те се насочват към тийнейджърските ни проекти“,  каза Александър Чобанов.

Музикалната приказка за „Петя и вълкът“ е написана от композиторът Сергей Прокофиев през 1936 година и целта й е да запознае най-малките слушатели на класическа музика с това как звучат основните музикални инструменти в симфоничния оркестър.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38
 Калина Томова

Калина Томова за забравените звуци от миналото и как ги преоткрива съвременната наука

Младия и обещаващ музиковед Калина Томова ни води в света на ранната музика – един от най-загадъчните и вълнуващи периоди в музикалната история.  Калина сподели своите проучвания в областта на полифоничната музика от XV век и разказа за важността на този период за развитието на европейската музикална традици я. Като изследовател, Калина..

публикувано на 16.10.24 в 14:40
Стефан Вълдобрев и Пламена Бачийска

Стефан Вълдобрев: Заобичах много повече България, природата ѝ, красотата ѝ и хората!

Стефан Вълдобрев , актьор, композитор, музикант, певец и филмов режисьор е гост в поредицата на "Нощен хоризонт" - "Магията на театъра" .  Познавате Стефан Вълдобрев от театралната сцена, от киното, както и от концертите му с "Обичайните заподозрени". В едно интервю той казва: "За мен обиколките из България са като зависимост. Обичам страната,..

публикувано на 16.10.24 в 10:47

Микрофестивалът "Инфундибулум" обживява подлеза до автогарата в Габрово

В района на подлеза до автогарата в Габрово започна вторият Mикрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет. "Това е второто..

публикувано на 15.10.24 в 12:18