Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С „Петя и вълкът“ на Прокофиев започва новият сезон на Фортисимо Фамилия

Снимка: fortissimo.bg

На 13 октомври в зала „България“ е първият концерт за Фортисимо Фамилия по произведението „Петя и вълкът“ на руския композитор Сергей Прокофиев. Разказвачи на симфоничната приказка са Иван Юруков и Мая Бежанска. Диригент е Славил Димитров.

„Аз мисля, че освен децата, успяхме да образоваме и техните родителите, и нас самите, и актьорите, които се влюбиха в класическата музиката. Вече седем или осем години, когато в началото ги канихме, те бяха доста така страхливи и плахи, сега се очакват сезоните с голямо нетърпение и се включват много, как да кажа, много сърцато. Те просто обичат програмата и това няма как да не се предава и на децата. Изградили сме доста приятни отношения с актьорите. Те ни обичат, ние ги обичаме“, каза Александър Чобанов.

Това е едно произведение на Сергей Прокофиев, което аз си мисля, че всяко едно дете трябва да чуе, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Павел Златаров.

„Това е едно произведение, което се изпълнява от Хонконг до Лос Анджелис, минавайки през всички останали страни на света, невероятно популярно е, в Америка е много популярно. Изключителни актьори са участвали в изпълнението на това произведение. Стинг е един от малкото, Дейвид Бауи, огромни холивудски актьори са чели“, допълни Павел Златаров.

Музиката разказва истории

„Но най-важното за нас като музиканти, като хора, които се опитваме да доведем музиката до най-малките слушатели, е именно да им разкажем история. Да видят те, че зала „България“ не е едно страшно място, на което отиваш да скучаеш и да те дисциплинират, а това е едно място, където музиката разказва истории“, обясни Павел Златаров.

Новият сезон на Фортисимо Фамилия предлага интересни пиеси за публиката.

„Специално за детския сезон мисля, че събитието е връщането на малките концерти. Тези приказките за инструментите в камерна зала, тъй като те от доста време не сме имали. Тази публика, която отгледахме с първия им сезон така да кажа, тя вече поизрасна и те се насочват към тийнейджърските ни проекти“,  каза Александър Чобанов.

Музикалната приказка за „Петя и вълкът“ е написана от композиторът Сергей Прокофиев през 1936 година и целта й е да запознае най-малките слушатели на класическа музика с това как звучат основните музикални инструменти в симфоничния оркестър.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45