"Идеята за модерна демокрация носи идеята за просвещение в самата себе си. Първата еманципация е еманципация на знанието". Това каза пред БНР професор Александър Кьосев, преподавател по история на модерната европейска култура в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Тя е еманципация на човека да живее в истина, а не да живее в митологии. И едва тогава той може да прояви истинска демократична воля, да стане част от едно демократично цяло, от една нация, да стане част от една партия и да заеме някаква гражданска и политическа позиция", допълни Александър Кьосев.
Светът се ядоса
"Вероятно усещането за несправедливост е толкова с високо ниво в душите на много хора, че те са престанали да слушат внимателни, аналитични, прецизни, изчисления и разсъждения. Всичко това им изглежда ненужно, то е лицемерие, а истината за гневните е очевидна и тя е изразена във викове, тя е изразена в емоционални изблици. Именно на този справедлив фон се ражда несправедливата култура на постистината, митологиите и всички онези заблуди, манипулации, за които говорим".
Разликата между академична свобода и университетска автономия
"Университетската автономия означава, че университетите са независими от въздействието на държавата и от външни граждански, политически субекти. Те са самостоятелни академични вселени и имат собствена администрация и тази администрация се определя отвътре - от Академичния съвет. Това означава университетска автономия".
Академичната свобода - както са я формулирали философите на просвещението
"Академична свобода означава, че всеки студент може да посещава тези лекции, които той намери за нужно, а пък всеки преподавател може да преподава неща, които той сметне за нужно, и учебният план се определя от самия преподавател. И най-важното, когато преподаватели и студенти са заедно на лекции и на упражнение, те са заедно в името на истината и те заедно търсят истината. При търсенето на истината заедно всички са равни и там йерархиите отпадат и там всички могат да бъдат в равноправна полемика", каза професор Александър Кьосев.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файлВ деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..