Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украински националисти протестират след споразуението за избори в Донбас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Стотици украински националисти излязоха на протест, след като президентът Володимир Зеленски се споразумя за провеждането на избори в контролираните от сепаратистите райони в източната част на страната. Мнозинството от хората в Украйна посрещнаха новината едновременно с надежда и страх. 

С плакати „Без капитулация“ украински националисти излязоха пред сградата на президентството в столицата Киев, а във Върховната Рада - украинския парламент, се разразиха бурни дебати. Най-остър критик на президента Зеленски беше неговият предшественик - Петро Порошенко:

"Обърнете внимание на факта, че на украинското правителство нищо не е обещано, само една среща. Има риск Украйна да плати за тази среща с капитулация“.

Володимир Зеленски се съгласи да приложи така наречената „формула Щайнмайер“ по името на тогава външния министър, а сега президент на Германия Франк - Валтер Щайнмайер. Тя има за цел да изведе от задънената улица преговорите по Минското споразумение, което беше сключено през 2015 г. Формулата предвижда провеждане на избори в самопровъзгласилите се републики Донецк и Луганск по украинското законодателство и под надзора на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, а в замяна Донбас ще получи статут за самоуправление. Най-оспорваната част от този план е, че изборите се провеждат преди изтеглянето на про-руските сили и преди Украйна да си е върнала контрола върху границата с Русия, което поставя под въпрос честността на вота. Хората в Донецк приветстваха решението на Зеленски.

"Радвам се, за Украйна се радвам също. Живея тук от 50 години, децата ми живеят тук, живеят и в Украйна. Иска ми се да сме приятели“, каза местна жителка.

Повечето хора в Донбас с про-украински възгледи отдавна са напуснали района, което прави предвидим изходът от вота и той ще легитимира про-руските лидери там, очакват наблюдатели. След решението на Зеленски остава въпросът и дали Русия ще изпълни своята част от задълженията по Минското споразумение - да изтегли оръжията си от района и да върне на Украйна контрола върху границата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър на отбраната Джон Хийли

Великобритания предоставя на Украйна нов пакет военна помощ

Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..

публикувано на 12.02.25 в 21:43
Председателят на Комисията по труда и социалната политика на НС Деница Сачева (в средата) и зам.-председателите Нина Димитрова (отляво) и Цветан Предов (вдясно).
Снимка: Владимир Шоков/БТА (ЕВ)

Социалната комисия прие проект на правила за номинации за ръководители на НОИ

Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..

публикувано на 12.02.25 в 19:52

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, шофирало лек автомобил

Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години.  Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..

публикувано на 12.02.25 в 19:43

Германия удължава с 6 месеца контрола по всички граници

Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..

публикувано на 12.02.25 в 19:32

Жена и дете са били в колата, която се удари днес в бързия влак София - Петрич

Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..

публикувано на 12.02.25 в 19:20
Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика

Социалната комисия прие промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..

публикувано на 12.02.25 в 19:14
Андрей Новаков

Андрей Новаков: България трябва да получи целево финансиране за отбрана

България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът  от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК.  Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..

публикувано на 12.02.25 в 19:05