"На първо място той премахва онази банкова гаранция, непосилна за повечето от нас от 500 000, премахва възможността, че трябва всички да покажем 1 милион лева капитал, отпада изискването за 10 хиляди бутилки, които трябва да имаш, за да можеш да бъдеш дистрибутор на газ за битови нужди. Най-важното обаче - този закон, който сме изработили, изважда от регистрация земеделци и строители".
Законът за административното регулиране на търговията с нефт и нефтени продукти е в сила от 28-и януари 2019-а година, но реално не работи, заради отлагането на подзаконовите нормативни актове.
Дребните търговци се опасяват от влиянието на монополистите на пазара, които се опитват да спрат измененията, изработени със съдействието на голямата част от бизнеса и подкрепата на Министерството на икономиката.
Затова предупреждават от Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, в позиция, изпратена до министър Емил Караниколов.
Дребните търговци на горива са притеснени от спирането на диалога по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горивата, който постигнаха след тежки преговори и протести.
Припомням, че влизането му в сила се отлага вече от една година заради недоволството на малките превозвачи на гориво. Както и на земеделските производители и на строители, които настояха да бъдат извадени от неговия обхват.
В последствие заинтересованите браншови организации, включително Асоциацията на индустриалния капитал и Конфедерацията на работодателите и индустриалците заедно с Асоциацията на търговците, производителите, вносителите и превозвачите с посредничеството на министъра на икономиката изработиха вариант, който е на път да бъде спънат от монопола на пазара.
“След 27-и ние сме в невъзможност да работим, но не само ние, а и потребителите, имам предвид земеделци, строители, мини и т.н. До 28-и те нито могат да купуват горива, нито някой има право да им кара“, обяви Симо Симов от Асоциацията и настоя:
“Правителството искаме спешно да вземе решение да отложи наново наредбата, за да се даде възможност на парламента да разгледа закона, да го обсъди и да го гласува“.
В противен случай протестите под наслов “Жълтите жилетки“ ще започнат още до края на октомври.
В отговор на намеренията за протест Валери Симеонов от "Обединени патриоти" и група народни представители внесоха в Народното събрание предложение за удължаване на срока, в който търговците на горива могат да съгласуват дейността си с действащата наредба.
Едрият бизнес: Заплахата е предизборен шантаж към премиера
Живодар Терзиев, председател на Българската петролна и газова асоциация, която представлява над 70% от законния бизнес с петролни продукти у нас, изтъкна пред БНР, че Законът е в сила от 28-ми януари 2019-а:
„Веднъж бламираха неговото стартиране с отлагане на наредбата 28 юли и сега, след края на 3-месечния период след нейното обнародване и влизане в сила, отново се поставя темата: „Ние не искаме, ние сме много хубави, ние сме най-честните и затова дайте да няма такъв закон или да го отложим за пореден път“
Пред "Хоризонт" Терзиев допълни: „Считам, че закон трябва да има. Ние сме законопослушни и голяма част от нашите членове вече са подали заявления за регистрация“.
В предаването "Преди всички" той изрази мнение, че ситуацията се използва предизборно
„Тази тънка струна, на която се свири на площада на „Дондуков 1“ - жълти жилетки… Слушах един анонс „Ние след изборите, видиш ли, ще започнем да протестираме“. Това е едно „приятелско намигане“ към примера, което не прави чест на алтернативната асоциация, защото това е форма на заплаха към премиера, което аз не го приемам. Смятам, че това е шантаж, за да спре, за пореден път, изпълнението на закона. Но това е противозаконно - не виждам формални основания да бъде отложен какъвто и да било срок, не без намесата на Народното събрание“.
Секторът е болен и трябва да се лекува, категоричен е Терзиев.
Христо Казанджиев: Държавата да преосмисли цялостната си политика по отношение на горивата
Държавата твърде много играе в полза на големите търговци на природен газ за сметка на малките и средни търговци, изказа мнението си в предаването "Нещо повече" енергийният експерт Христо Казанджиев.
"Държавата трябва да преосмисли цялостната си политика по отношение на горивата в България и създаване на една възможност за конкуренция между всички участници, а не да толерира големите играчи на пазара, които по една или друга причина имат своята политическа подкрепа за разлика от по-малките и средни предприятия", коментира той.
Още по темата чуйте в звуковите файлове.
Инспекцията по труда е започнала проверка в Горско стопанство-Кюстендил по изплащането на заплатите, казаха за БНР от дирекцията. Проверката ще продължи 1 месец, коментира и.д. директорът Даниела Велинова. От инспекцията ще изискат документация, свързана с изплащането на възнагражденията в горското стопанство, ще се проверява периодът и до..
Тревожни данни за състоянието на водния ресурс и достъпа до вода за битови нужди и напояване бяха изнесени по време на изслушване в НС за проблема с безводието в страната. Според министъра на околната среда и водите Петър Димитров има тенденция за трайно засушаване и намаляване на водния отток, като особено тревожни са данните за Дунавската равнина,..
Работата по време на Коледните и Новогодишните празници се заплаща с минимум двойно увеличение, напомниха от Главната инспекция по труда. Ако трудът е и извънреден, се дължи допълнително 100% увеличение. От предстоящите празници официални са 24 декември – Бъдни вечер, 25 и 26 декември – Рождество Христово и 01 януари – Нова година. За..
В България да бъде приета национална заплата за издръжка, която до 2027-а година да достигне поне 80 процента от минималната работната заплата за страната – за това настоя ръководството на КНСБ на организиран от синдиката международен форум по темата. Според дефиницията на Международната организация на труда заплатата за издръжка е нивото на..
Мнозинството от британците, които гласуваха за напускане на ЕС, сега биха приели връщане към свободното движение в замяна на достъп до единния пазар, според проучване в цяла Европа, което също установи реципрочно желание в държавите членки за по-тесни връзки с Обединеното кралство. Инвазията на Русия в Украйна и избирането на Доналд Тръмп за..
Жандармерия и екипи на Националната полиция са влезли днес преди обед в сградата на Община Бойчиновци. Извършват се обиски. По първоначална информация операцията е на прокуратурата и антикорупционната комисия. Разследват се евентуални финансови злоупотреби.
Ако не бъде приет бюджет за 2025-а година, на 19-и януари догодина парите в държавата ще свършат и всички дейности, финансирани от бюджета, включително училища и болници, ще спрат да функционират - това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров: "Закон за бюджет трябва да има непременно за 2025-та година. Искам да попитам тези, които твърдят обратното,..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..