Довечера в Първо студио на Българското национално радио от 19:00 ч. предстои концерта на ансамбъл Silakbo. Входът е свободен, с покани, които се взимат преди концерта на място във фоайето. Концертът включва кларинет, цигулка, виолончело, пиано и българска джура гайда. Събитието е част от концертно турне, което включва и образователни майсторски класове и е в рамките на проект за културен обмен между Канада и България, включващ серия от концерти.
„Това е един международен - така да се каже - ансамбъл. Ние всъщност нямаме място, на което постоянно да се изявяваме, всеки от ансамбъла живее на различно място и е от различна страна - от Филипините, от Португалия, от САЩ. Повечето от тях живеят в Белгия, ние всички там сме учили и всъщност се събираме от време на време за такива страхотни проекти“, разказа в ефира на БНР за ансамбъла Silakbo Богдан Иванов, който участва в него като пианист.
Тазвечерният концерт на Silakbo е последен от турнето им у нас. То започна от Пловдив, понеже градът е Европейска столица на културата. Имаше концерти още в Бургас и Русе.
Съчетанието на класическа музика с българска народна музика е интересното в ансамбъла Silakbo.
„Това всъщност стана преди повече от година, когато с нашият, така да се нарече, постоянен композитор, на английски е composer in residence, правихме друг проект в България и не само. Тогава преди концерта в Пловдив имаше едно хоро на центъра, в което решихме всички да се включим заедно. Също и нашият композитор, който досега не беше танцувал българско хоро и на него толкова му хареса, толкова се влюби в българската култура и всъщност той казва, че това много му напомня на дома, тъй като той живее в Европа и много рядко се прибира в Канада. Той е от Нова Скотия. И българската музика всъщност много близко е почувствал до себе си и решихме да направим този проект. Впоследствие се оказа, тъй като той е свирил на шотландска гайда, защо да не свири и на българска гайда. Оказа се, че приликите са повече от разликите и със съвсем малко уроци за около едва ли не две седмици той успя да се научи да свири на българска джура гайда“, обясни Богдан Иванов в предаването "Хоризонт до обед".
В музиката, която ансамбълът изпълнява, композиторите съчетават канадски мотиви и фолклорни елементи.
„Всъщност поради тази причина музиката става много близка до ухото и до сърцето на хората, дори тези, които не са запознати със съвременна музика“, каза Богдан Иванов.
Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..