„Позицията на българското правителството спрямо Северна Македония не се отличава от позицията, която в латентен вариант се поддържа през последните 30 години и която не е донесла нищо за националния ни интерес“. Това каза пред БНР доц. Огнян Минчев, преподавател по политология в Софийския университет и част от Института за регионални и международни изследвания.
В предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“ доц. Минчев изрази съжаление, че страната ни продължава да поддържа гледни точки, които досега не са донесли особени резултати:
„Като тази гледна точка с фиксирането само върху историческата тема. Когато фокусираме двустранните отношения само върху тази тема, създаваме предпоставки за отчуждаване, не за сближаване, и рискуваме по-нататъшно отчуждение“.
По думите на доц. Огнян Минчев страната ни трябва да има подход, който да обезсили позициите на традиционната пропаганда и да се опита да превърне македонците в по-близки за нас хора:
„В наш интерес е регионът да бъде интегриран, да сме в добри отношения с нашите съседи и да бъдем интегрирани в обща икономическа система и в една система за сигурност. Ако направим стъпки в обратната посока, то от това ще се възползват силите, които са заинтересувани от разделението на региона, от поставянето му в нестабилна ситуация и в позиция на сблъсък“.
Доц. Минчев е категоричен, че България няма нужда да прави компромиси, защото въпросът е в това кога кой въпрос можем да поставим.
„Ако антибългарската интерпретация на македонската история, която беше в основата на пропагандата в продължение на десетилетия, бъде изчистена, всичко останало е въпрос на време. Идентичността не е нещо, което се променя с декрет, дори и да можеш да го декретираш“.
ВМРО няма да позволи арогантно отношение от страна на Северна Македония
„Изказванията на висши македонски политици от последните седмици демонстрираха само тупане на топката, докато мине датата за преговори, за да може да започнат преговорите, а след това да дадат друг път на Македония и да мислят по въпросите... Не бихме могли да позволим такова арогантно отношение“. Това поясни Александър Сиди, депутат и член на националното ръководство на ВМРО.
По думите на Сиди северномакедонските политици трябва да си дават сметка, че дори вътрешнополитическото им говорене дава отзвук извън границата и „България няма да позволи с такова лукаво отношение да се третира българската идентичност“.
Във вторник, 8 октомври, на широката публика се очаква да бъде представена българската формулировка на подкрепата, с която министър-председателят Бойко Борисов ще гласува на 17 октомври на заседанието Съвета на ЕС за началото на преговорите за членство със Северна Македония.
„Предполагам, че решението за Северна Македония ще бъде положително по отношение на Македония, но си запазваме правото във всяка една от главите, които се отварят и затварят, да имаме своите критики и да не допуснем затварянето на глава, без да сме защитили българския национален интерес“, подчерта Александър Сиди.
Интервюто с доц. Огнян Минчев и с Александър Сиди можете да чуете в звуковия файл.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..