Тежко изслушване в Европарламента и на новия кандидат за еврокомисар от Унгария - дипломата и сегашен представител на Будапеща в европейските институции Оливер Вархей, прогнозира в интервю за "Хоризонт" бившият унгарски еврокомисар Ласло Андор. Според него обаче създалата се безпрецедента ситуация не поставя в риск цялостното гласуване на комисията "Фон дер Лайен" от Европарламента в края на октомври.
Въпреки че и втората номинация на Вархей "представлява сложен казус" заради близостта му до премиера Виктор Орбан, би било прецедент отхвърлянето на две кандидатури от една и съща държава, смята Андор.
Бишвият еврокомисар коментира и вероятността от смяна на ресорите в Еврокомисията:
“Не знаем какво ще се случи, защото коригирането и размяната на ресори понякога е ключът за постигане на споразумение. Този въпрос е интересен, защото, погледнато от политическата перспектива, може би Оливер Вархей е по-сложен казус от Рочани. Досега не се е случвало Европарламентът да отхвърли последователно два кандидата от една и съща държава в предварителния кръг на формиране на Еврокомисията. Очаквам по време на изслушването на Вархей, да бъдат поставени сериозни политически въпроси“.
"Пътят няма да е лесен, но условията за успех са налице. В днешно време обаче не само вътрешните стимули са важни, но и предизвикателствата, които идват отвън и които изискват от Евросъюза да бъде единен пред лицето на външни атаки като тези от другата страна на океана. Не случайно фон дер Лайен говори за геополитическа комисия, защото в глобалния свят, в който живеем, Европа трябва да бъде по-обединена", казва Ласло Андор.
Според него като проевропейски настроен политик Урсула фон дер Лайен ще даде тласък в обновяването на Евросъюза:
"Като германски министър тя винаги е работила в коалиционни правителства. Това са умения, които са много нужни в момента в Брюксел, защото всъщност не Европейската народна партия , а социалдемократите ще имат повече места в новата Европейска комисия".
Миналата седмица номинацията на Ласло Трочани за комисар,отговарящ за евроразширяването, беше отхвърлена от правната комисия на парламента заради конфликт на интереси. Политическата фигура на Трочани е спорна и заради ролята му като правосъден министър в крикуваната от Брюксел съдена реформа в Унгария.
Евродепутатите блокираха и номинацията на румънката Рована Плумб за комисар по транспорта.
Анаризатори обаче припомнят, че Букурещ и Будапеща се явят на поправителен с нови имена, не по-малко спорни от отхвърлените и определят случилото се като безпрецедентен ход, който може да доведе до преразпределение на ресорите.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Пиян жител на берковското село Боровци направи катастрофа при управлението на мотофреза с ремарке. 45-годишният водач се ударил в спряла кола, уредът отчел 2.81 промила алкохол в издишания от него въздух Пътният инцидент е станал на улица „Александър Стамболийски“ в село Боровци в деня на Свети Архангел Михаил. Добре почерпен водач на 45..
"Европейската комисия непрекъснато работи за санкции, с които да подкрепи Украйна в енергийния сектор и военната помощ". Това заяви говорителката на Европейската служба за външна дейност Анита Хипер в отговор на въпрос дали се подготвя 20-и санкционен пакет срещу Русия. Тя каза още, че Комисията работи за "нови средства и начини за увеличаване на..
Русия заяви, че иска войната в Украйна да приключи, но е заблуда да се смята, че Киев ще излезе победител. Кремъл заяви, че иска войната в Украйна да приключи възможно най-скоро, но опитите за намиране на решение са в застой. Така говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори на думите на американския президент Доналд Тръмп, че войната ще..
Апелативният съд на Париж пусна от затвора бившия френски президент Никола Саркози. Съд в Париж разглежда молбата за освобождаване от затвора на Никола Саркози Той е освободен под строг съдебен контрол, което означава, че не може да разговаря с никакви съдебни представители. 70- годишният Саркози получи петгодишна присъда за "престъпна..
Оставките на висшето ръководство в Би Би Си са централна новина в британските медии днес. Коментарите са разнопосочни – от сериозен проблем със стандартите за безпристрастност на медията до "вътрешен преврат". Генералният директор на Би Би Си Тим Дейви и главният изпълнителен директор на Новините Дебора Търнес подадоха оставки след като..
"Във всички случаи ще има сътресения на пазарите , най-вероятно и в цените, но това е единственият изход рафинерията да остане в експлоатация след 21 ноември. Една такава институция – особен управител, ще свали санкциите над това предприятие ." Това мнение изрази пред БНР енергийният експерт Иван Хиновски във връзка с последните..
Пет дрона са забелязани в неделя вечерта над белгийската АЕЦ "Дул", съобщиха от енергийната компания ЕНГИ. Сигналът за първите дронове е постъпил малко преди 22 часа местно време. Според ЕНГИ, инцидентът не е повлиял на работата на централата. По-рано в неделя полетите на летището в Лиеж бяха временно спрени за около час след сигнали за дронове...