Книгата на американския социолог от унгарски произход проф. Иван Селени „От държавен социализъм към посткомунистически капитализъм: критически поглед“ ще бъде представена тази вечер в Института по социология „Иван Хаджийски“. Инициатор и вдъхновител на изданието е проф. Петър-Емил Митев.
Книгата е посветена на 80-годишнината на проф. Селени и представя обобщение на основната тематика, като обхваща развитието след драматичния период на прехода, първите десетилетия на новия век.
„Става ясно, че след първоначалните резки диференциации се достига по един или друг път, по-мъчителен или по-плавен път, до форма на капитализъм и страните стават част от глобалния Запад, влизат в ЕС и в НАТО, има известен процес на хомогенизиране. След което се влиза в нов стадий, който води до преразпределение на собствеността“, поясни проф. Петър-Емил Митев в предаването „Преди всички“ и допълни, че в книгата се задава и въпросът - защо се получи така, че между тези страни, които по времето на реалния социализъм сякаш маршируваха в единен строй, а след това се получиха такива големи разлики между стандарта на живот в тях.
„Проф. Иван Селени разглежда външните и вътрешните фактори за това. Външните фактори са например, че държавният дълг на Полша беше опростен, а на българите беше разсрочен; в Унгария през 90-те години се изля златен дъжд, докато в България вниманието се насочи към това да се спрат блоковете на АЕЦ „Козлодуй“ и да се спре строежа на втората АЕЦ. Вниманието, което беше оказано на западните инвеститори по отношение на България и на Централна Европа, беше по-различно“.
Проф. Петър-Емил Митев подчерта, че „преходът протича с различна степен на жестокост, на трудности, на разоряване, на несправедливости по отношение на хората в двете части на Европа“:
„Най-чистата форма на западния преход е в Източна Германия, където западногерманските капиталисти поеха нещата в свои ръце, докато в Югоизточна Европа, по-конкретно в България, се получиха назначени капиталисти“.
Интервюто с проф. Петър-Емил Митев можете да чуете в звуковия файл.
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров, общински съветник от "Синя София", член на Комисията по строителство, архитектура и градоустройство в Столичния общински съвет (СОС). " За година и половина нямаме нито едно стратегическо решение ,..
Според българския разследващ журналист Христо Грозев има н ова заплаха от руската хибридна война и тя се нарича "саботьори на дребно.“ Той говори чрез видеовръзка пред евродепутати от Специалната комисия за европейския демократичен щит на дебат за руската хибридна заплаха и война срещу Европа и най-добрите практики на противопоставянето..
Ватиканският държавен секретар кардинал Пиетро Паролин е най-възможният избор за наследник на папа Франциск , сподели личното си мнение главният секретар на "Каритас - България" Емануил Паташев в интервю пред БНР. "Полето ми е ограничено в социалната сфера на църквата и нямам информация кой ще бъде избран, но поне в нашите среди - на..
Международният валутен фонд намали прогнозите си глобалния икономически растеж и за растежа в Съединените щати, Китай и повечето държави, цитирайки негативното въздействието на американските мита, които към момента се намират на 100-годишни върхове, като същевременно предупреди, че по-нататъшното търговско напрежение ще забави растежа..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да освободи от поста му окръжния прокурор на Плевен Владимир Николов, който е и председател на Асоциацията на прокурорите в България. От държавното обвинение уточняват, че искането е въз основа на доклад от планирана тематична ревизия на..
Рекордно нисък брой нови закони - само три за цялата 2024 г., отчитат в новия брой на "Юридически барометър" - гражданска инициатива за периодично наблюдение и оценка на състоянието и развитието на правния ред в България, ръководена от проф. Даниел Вълчев, съобщиха от изданието. От "Юридически барометър" посочват, че 2024 г. става годината с..
Във Висшето военновъздушно училище Георги Бенковски“ в Долна Митрополия започна летателният стаж на второкурсници курсанти – летци. За първи път в училището се провежда стаж на хеликоптер. Така с церемония започна летателният стаж на новопридобития хеликоптер "CABRI G2” и на самолет "ZLIN 242 L”. Във ВВВУ "Георги Бенковски" се открива..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..