Той коментира случая от вчера, при който родители от Сливен и Ямбол масово прибраха децата си от училище заради слух за отвеждане на деца от социални служители:
„Тук се отразяват едни крайно неблагоприятни процеси, които са многопластови. Цялата тази история, която е свързана с психоза, която довежда до това родителите да си вземат децата от училище, е резултат от много фактори. Първото нещо, което веднага идва на човек на ум, е, че се намираме в предизборна ситуация, че става дума за местни избори, където тези неща имат значение и как ще гласуват ромите не е без значение“.
Страх от норвежците
Страхът, че ще дойдат норвежците, е завладял не малки слоеве от обществото, подчерта доц. Иванов в предаването „Нещо повече“ и обясни:
„Трябва да знаем, че вече има нагласа сред ромите в махалите. В центъра на тази нагласа е едно друго противоречие и това е противоречието, което възникна в резултат на неприетата Стратегия за детето. Нашето общество стана свидетел на какви ли не небивалици по отношение на тази Стратегия – небивалици като интерпретация“.
Норвежкият модел се изопачава
Според него норвежкият модел се изопачава и нещата се пресилват.
От друга страна срещаме и друга тенденция – на безпрекословните защитници на Стратегията в този ѝ вид, в който е предложена, подчерта доц. Иванов. Според него и тук се отива в крайност. Той смята, че Стратегия за детето трябва да се доработи и да се посочи ясно къде и какво е семейство:
„Текстът в проекта на Стратегията не предвиждаше децата да бъдат взимани от родителите им, извън досега съществуващата практика. Тази Стратегия е спряна, но това създава и вакуум, защото ние Стратегия за детето нямаме, но нямаме и политика за детето, нямаме и политика за семейството. Това особено много трябва да ни тревожи. Семейството е в криза и то трябва да бъде подкрепено“.
Слуховете в гетата
Доц. Михаил Иванов посочи и друг проблем – този на гетата. По думите му на тези места много лесно се разпространяват такива слухове:
„Изключително безотговорно е да се злоупотребява с това. Рушат се техните чувства, тяхното уважение към училището, създава се недоверие към училището, към властта, към Общината“.
„В обществата, където няма ясна прозрачност на посланията, където нещата се решават в тесни кръгове, хората започват да вярват на слухове. Това е тревожен сигнал за нашето общество“, каза в заключение експертът.
Заплаха за националната сигурност
Институциите трябва да вземат спешни мерки, смята Деян Колев – изпълнителен директор на Центъра за междуетнически диалог "Амалипе".
„Досега МОН и МТСП не защитиха Стратегията за закрила на детето. Те дори се отдръпнаха от нея. Никой не говореше публично, че това са слухове. Трябва да се намесят тези институции, включително да се намеси ДАНС, полиция, защото това, което се случва, е вид заплаха за националната сигурност“, коментира той в предаването "Нещо повече".
По думите му нещата са започнали още от четвъртък. Тогава родители в няколко града бяха подплашени от посланията, че промени в Закона за закрила на детето ще водят до това – социални работници да вземат децата на бедни семейства, на семейства без брак и др., посочи Колев и обясни:
„Тези послания ги отправяха групите, които от началото на тази година се противопоставят на приемането на Стратегия за закрила на детето, миналата година – на Истанбулската конвенция. Успяха да насадят един страх в обществото, че държавата, едва ли не, иска да взема децата и да ги праща в Норвегия и т.н.“.
Част от пасторите допринесоха за психозата
Колев не отрече, че част от пасторите са допринесли за психозата. По думите му обаче не навсякъде родителите са се поддали на слуховете.
Карбовски: Има единични случаи, в които социалните правят нередни неща
Журналистът Мартин Карбовски допусна, че новините, предизвикали паниката, не са фалшиви.
„Истерията дойде от идеята, че някой идва в училище и ти взима детето. За съжаление, това, което видяхме и ни разказаха всички, е, че едното дете в село Балша е взето от училището. Фактологически това е така“, посочи той. По думите му има единични случаи, в които социалните правят нередни неща.
Журналистът се обърна към хората, взели децата си от училище заради слуховете: „Това не е правилно. Няма да ви помогне и не бива да се истеризира“.
Мартин Карбовски е категоричен: „Трябва да кажат защо влизат в къщите, как влизат в къщите и по какви причини се отнема дете“.
Интервютата чуйте от звуковите файлове.
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България. Какво стана ясно на заседанието на..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..