Колкото сиво и притъмняло е днес небето над Люксембург, толкова песимистично настроени са и вътрешните министри на ЕС, събрали се в херцогството. Темата миграция отново разделя, като Германия, Франция, Италия и Малта имат един приоритет, а, а Гърция, Кипър и България – съвсем друг.
Конкретният повод е ново предложение за разпределение на мигрантите, пристигащи в Европа през Средиземно море.
Механизъм за разпределяне за пристигнали в Италия и Малта
Наблюдателите определят днешната среща в Люксембург като „рекламна кампания“ за договорения във Валета миналия месец механизъм за разпределение на мигрантите, които пристигат в Италия и Малта. Около 10 страни от Евросъюза изразиха готовност да приемат спасените хора.
Категорично против са страните от Вишеградската четворка и Австрия.
Коментарът на австрийския, макар и служебен, вътрешен министър е показателен, колко идеологически натоварена е темата.
„Спасяването на живот в Средиземно море не означава да въвеждаме механизъм за разпределение“, категоричен бе Волфганг Пешорн.
Потокът от август е основно към Кипър и Гърция
Съвсем други са опасенията на Гърция, България и Кипър, които внесоха обща инициатива за пътя на мигрантите в Източното Средиземноморие.
„През последните месеци вниманието на ЕС се фокусира върху централното Средиземноморие, а най-големият приток на мигранти от август насам е регистриран в източната част на Средиземно море“, се казва в документа. И се припомня географското разположение на трите страни в близост до военния конфликт в Сирия.
Също така Атина, Никозия и София искат да бъдат заделени по-големи средства за справяне с бежанския и мигрантския проблем в бюджета на ЕС, който се обсъжда в момента.
„Ако оставим страните по външните граници на произвола на съдбата, никога няма да имаме обща миграционна политика. А без нея неконтролираният миграционен натиск отново ще нарасне“, предупреди германският вътрешен министър Хорст Зеехофер, който защити договорката от Малта, определяйки я като „пилотен проект“ за една бъдеща общоевропейска миграционна политика.
Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция. От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...
Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция, съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. Според анализа резулаттът е 43 точки от 100 възможни. "Ние сме във високо рискова зона, на дъното в ЕС и..
Тази година от община Монтана почетоха 43 семейства с дългогодишен брак от селата Смоляновци, Славотин и Долна Рикса. Кметът на Монтана Златко Живков поднесе благопожелания и подаръци на щастливите семейства: "Ние сме българи и християни, семейството е ценност", заяви Живков. В Смоляновци за първи път събират на едно място семейства с над..
Районната прокуратура в Бургас разследва 9 случая за употреба на вейпове с опасното вещество хексахидроканабинол от непълнолетни лица. Данните представи зам.-районният прокурор Марияна Калудова на заседание на Местната комисия за борба с противообществени прояви на малолетни и непълнолетни. При 2 от случаите, от месец ноември, се е..
200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това каза министър-председателят Росен Желязков в Париж, където участва в срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект. Премиерът Росен Желязков участва в AI форума на високо равнище в..
Общинско предприятие, което да се нарече "Софийски улици", да поеме поддръжката на улиците в града, предлагат групата на общинските съветници от "Демократична България, Продължаваме промяната, Спаси София". Така ще бъде по-евтино, по-качествено и по-безопасно, заяви Димитър Петров от "ДБ, ПП, Спаси София" "Най-важните ползи от създаването на..
94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..