Директивата на ЕС за защита на разобличителите на нередности, която беше приета на 7 октомври, дава възможност на държавите-членки да заемат лидерска позиция в областта през следващите 2 години. Това е срокът, в който те трябва да транспонират общите европейски правила в националните си законодателства.
Международната организация „Трансперънси интернешънъл“ публикува анализ и препоръки, които ще подпомогнат приемането на ефективни мерки за защита на разобличителите и ще допринесат за борбата с корупцията на национално ниво.
Става въпрос за всякакъв вид нередности, не само за корупция, посочи пред БНР изпълнителният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Калин Славов.
„Става въпрос за хора, които имат сведения за работата на организации от частния или публичния сектор, имат вътрешна информация за дейността на тези организации, намират се в досег с такива организации – най-широк кръг от лица, които имат данни за нередности, свързани с приложението на правото на ЕС. Всяка държава-членка има възможността по силата на директивата да разшири нейния обхват, включително и с други национални норми“, обясни той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
По думите му това, което трябва да се случи на национално ниво, обхваща дейността на различни органи и субекти от частния и публичния сектор. Различни нормативни актове биха могли да бъдат засегнати и различни правни техники да бъдат използвани, посочи той и добави:
„Създаването на отделен закон, промени в нормативна уредба, като АПК (Административнопроцесуален кодекс), Закон за държавния служител, Кодекс на труда. Има няколко разпоредби, които казват, че никой не може да бъде преследван само за това, че е подал сигнал. Те обаче са чисто декларативни. Директивата изисква да се въведат работещи механизми за тази защита“.
Големите новости ще са за частния сектор
Големите новости ще бъдат най-вече в частния сектор, подчерта Калин Славов.
„В частния сектор тази тема на практика отсъства. Там ще трябва да се създават и нови механизми и адаптацията ще трябва да се случи в обозримо бъдеще“.
Той допусна, че механизмът на въвеждане на директивата чрез националното законодателство може да доведе до съпротива от частния сектор. Според него обаче ако този инструмент бъде използван правилно, той може да донесе позитиви за бизнеса.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Ребрандиране на кипърския износ под националната марка "Произведено в Кипър" е крайъгълен камък на новия стратегическия план за действие, за укрепване на кипърската индустрия 2025-2030 г., който предстои да бъде одобрен от правителството до края на февруари. Целта е да се повишат конкурентоспособността и експортните възможности на местния бизнес...
Представители на сдружението “Ангели на пътя” се срещнаха с членове на съдийската колегия на ВСС. По-рано те протестираха пред съвета с искане да бъдат изслушани по време на заседанието, то обаче беше отложено заради липса на кворум. На днешното заседание трябваше да бъде изслушан съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска..
Европейската комисия ще отпусне 250 милиона евро през тази година за енергийната независимост на Молдова според договорената двегодишна Всеобхватна стратегия за енергийната независимост и устойчивост на Молдова. Нейната цел е да освободи страната от несигурността на руските енергийни доставки и пълното ѝ интегриране на енергийния пазар на ЕС...
Учители са в готовност за национален протест, ако не бъде предвидено увеличение на заплатите им в новия бюджет за тази година. Пред "Хоризонт" Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, обясни: "Причината за националния протест е това, че ни обещаха 125% да бъде учителската заплата над средната работна заплата за..
Заместник-председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов очаква днешната среща да е финална, преди окончателното изготвяне на бюджета на страната. По думите му всички от управляващото мнозинство са наясно, че финансовото състояние на държавата е тревожно. "Огромна е дупката в бюджета и тука някакви хора, които сринаха..
Вече се намираме в мултиполярен свят , но няма баланс и няма правила, отчита Росен Плевнелиев, президент на България в периода 2012 – 2017 г. Той определя ситуацията днес в света като "много опасна", визирайки ревизионистки амбиции на лидерите на САЩ, Русия и Китай, и предупреждава, че н енаучените уроци от историята водят до тежки..
Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител за включване на техника за..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Правителството тръгва с прилично ниво на доверие . Очакваната перспектива е за повече от година управление. Може би президентските избори са..