Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гимназията по земеделие в Генерал Тошево с нов, дигитален облик

Върху чиновете са изобразени знакови личности, географски карти и цитати

Тази година в училището в Генерал Тошево са кандидатствали и деца от Добрич.
Снимка: Мая Щърбанова

Професионалната гимназия по земеделие „Тодор Рачински“ в Генерал Тошево от тази учебна година предлага ново, модерно и интересно образование. Децата се обучават на чинове с образите на видни българи - писатели, революционери, владетели. Изобразени са и географски карти, известни цитати и исторически събития. Всеки кабинет е тематично обзаведен и украсен, а учениците и техните преподаватели разчитат на интерактивни дъски и нов дигитален начин на преподаване и изпитване.

Идеята образите на възрожденците да бъдат сред децата не е спонтанна, споделя филологът и директор на първата иновативна гимназия в България Кристияна Иванова.

"Винаги съм искала по някакъв начин децата да почувстват по-близо поетите, писателите, възрожденците. Оттам тръгна идеята. Показвайки ги само в учебниците и затваряйки този учебник, образът на човека, дал живота си в името на България, остава там някъде. Аз искам тези личности да бъдат сред децата", посочи тя.

Снимка: Мая Щърбанова

Ученици в професионалната гимназия споделиха:

"Образите на писателите в действителност ни помагат в часовете, защото чувстваме, все едно те са сред нас. Това не е единственото ново в нашето училище. Ние много се радваме също на нашите нови дъски, които са страшно готини, на нашите нови коридори, нови стаи, всичко е ново. Каквото и да погледнете в тази стая, абсолютно всичко е ново и това наистина много ни радва. Идваме с удоволствие на училище."

"Да, всъщност е доста интересно да стоим заедно, да четем от чиновете, защото те ни помагат. По-забавно е и по-интересно да стоим на кръгла маса, работим заедно. Учим се от чиновете и от авторите, които са на самите чинове."

Снимка: Мая Щърбанова

Промяна в отношението на децата към училището им и към образователния процес наблюдават и техните родители.

"Трябва да ви кажа, че цялата родителска общност, целият град се радва, че имаме такова хубаво училище. Аз лично съм колега учител. Директор съм на Център за работа с деца в града и съм историк, и съм силно впечатлена от кабинетите по история и география, с това, че нашите деца ще познават още повече нашите велики личности. Ще имат страхотни кабинети по химия, по физика и астрономия, по история, география. Всички кабинети са уникални. Родителите сме много горди", обясни Елена Недялкова.

"Много се радвам, че детето ми учи в тази гимназия, госпожа Кристияна Иванова заедно с нейния екип положиха много усилия, за да направят това училище да изглежда толкова добре", допълни Галина Желязкова.

Гордост на училището са не само материалните нововъведения, но и броят на учениците в него - 272-ма, като през тази година за обучение именно тук са кандидатствали дори деца и от Добрич. Друг положителен факт е средната възраст на преподавателите - 35 години.

Можете да чуете целия репортаж в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05